Infolinia: PT 8:00 - 19:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 19:00
Wtorek 8:00 - 19:00
Środa 8:00 - 19:00
Czwartek 8:00 - 15:00
Piątek 8:00 - 19:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 19:00
Wtorek 8:00 - 19:00
Środa 8:00 - 19:00
Czwartek 8:00 - 15:00
Piątek 8:00 - 19:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
4 kwietnia 2018

Porównując ceny energii elektrycznej obowiązujące dla klientów...

Biznesowy

Dlaczego prąd dla firm jest droższy?

Porównując ceny energii elektrycznej obowiązujące dla klientów indywidualnych (tj. gospodarstw domowych) z cenami obowiązującymi przedsiębiorstwa, można wysnuć tylko jeden wniosek. Prąd dla firm jest droższy niż prąd dla domów. Dowiedz się, z czego wynika ta różnica cenowa. Sprawdź, jak możesz wpłynąć na realne obniżenie wydatków na energię elektryczną w swojej firmie.

Co decyduje o wyższych stawkach prądu dla firm?

Różnice w stawkach za prąd dla firm i domów wynikają z dwóch głównych czynników:

  • podleganie Urzędowi Regulacji Energetyki (URE)

W przypadku odbiorców końcowych, którzy korzystają z grupy taryfowej G (gospodarstwa domowe, jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona w mieszkaniu), ceny energii podlegają regulacji i zatwierdzaniu przez Urząd Regulacji Energetyki. Pozwala to utrzymać ceny prądu na stabilnym poziomie.

Natomiast stawki za prąd ustalane dla odbiorców końcowych korzystających z taryf: A, B, C, R (małych, średnich i dużych przedsiębiorstw) nie podlegają regulacji przez URE. Oznacza to, że ceny ustalane są indywidualnie przez spółki obrotu energią elektryczną tj. PGE, RWE, ENERGA, Enea, TAURON.

MOC UMOWNA

Moc umowna (moc czynna pobierana lub wprowadzana do sieci) to ilość energii elektrycznej, która jest dostarczana do punktu poboru energii w konkretnym momencie. Jej wysokość zostaje określona w umowie o świadczenie usług przesyłowych i dystrybucyjnych – nie może być wyższa niż zadeklarowana moc przyłączeniowa. Moc umowna zależy od liczby oraz rodzaju sprzętu elektrycznego oraz od sposobu i intensywności korzystania z urządzeń i maszyn.

Moc umowna ustalana dla przedsiębiorstw jest większa w porównaniu z mocą umowną ustalaną dla odbiorców indywidualnych. Dlaczego? Firmy posiadają znacznie więcej urządzeń elektrycznych, które pracują w tym samym czasie jednocześnie. Wymagana jest więc dużo większa moc, aby uniknąć przeciążenia sieci prowadzącego do „wybicia” korków.

Jak przedsiębiorca może zmniejszyć opłaty za prąd?

Faktury za prąd stanowią aż 1/5 kosztów firmowych, dlatego warto dążyć do minimalizowania wydatków ponoszonych z tego tytułu. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana dostawcy energii elektrycznej – szczególnie że to właśnie opłaty za energię czynną (faktyczne zużycie) stanowią znaczną część wydatków.

Marka Po Prostu Energia – jako sprzedawca prądu – jest w stanie zaproponować dużo bardziej atrakcyjne warunki:

  • niestandardowa oferta dla małych i średnich firm (taryfa C11 i C12) to 0,22 zł netto za 1 kWh w każdej strefie,
  • 0 zł opłaty handlowej,
  • umowa podpisywana tylko na 12 miesięcy,
  • możliwość dopełnienia wszystkich formalności online.

Podpisując umowę z marką Po Prostu Energia, Twoja firma może odnotować nawet do 40 proc. oszczędności rocznie. A dzięki pełnej obsłudze online i telefonicznej, zyskujesz jeszcze czas. Czas, który pozwoli Ci w pełni skoncentrować się na bieżącej działalności. Pieniądze zaś będą szansą na podjęcie nowych działań prowadzących do rozwoju firmy.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share Twiiter share
Wróc do listy

Zainteresowany?

Zmniejsz swój rachunek za prąd. Poznaj naszą ofertę i zmień sprzedawcę energii elektrycznej na Po Prostu Energia.

Wyślij