Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
7 kwietnia 2021 2021-04-07

Aby obniżyć rachunki za prąd, stosuje się...

 active  active

Żarówki LED czy energooszczędne – które lepiej wybrać?

Aby obniżyć rachunki za prąd, stosuje się różne zabiegi. Do najpopularniejszych zalicza się gaszenie świateł w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, oraz wykorzystywanie żarówek energooszczędnych, które pobierają mniej prądu niż ich tradycyjne odpowiedniki.

 

Wady i zalety korzystania z żarówek LED

Żarówki ledowe są w stanie osiągnąć maksymalną moc, przy niskim poborze energii. Dlatego są obecnie zaliczane do przodujących źródeł światła, jakie konsumenci wybierają do swoich domów czy mieszkań. Ponadto trwałość tych żarówek, czyli ich żywotność, jest nieporównywalnie wyższa niż żarówek tradycyjnych. Należą one również do rozwiązań bardzo ekologicznych – nie zawierają szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci.

Do wad żarówek led zalicza się m.in. to, że słabszej jakości produkty mogą nieprzyjemnie migać. Jeśli nie spełniają norm oświetleniowych, użyte w nich diody są słabe i podatne na uszkodzenia. Nie dotyczy to jednak produktów z odpowiednimi certyfikatami. Warto też zwrócić uwagę na to, od jakiego producenta kupujesz żarówkę. Zdarzają się, bowiem podróbki znanych producentów, które kuszą niższą ceną, ale pochodzą ze słabej chińskiej produkcji.

Do wad, wielu konsumentów zalicza również ich wyższą cenę. Nie da się ukryć, że za dobrej jakości żarówkę led musimy zapłacić dwukrotnie więcej niż za żarówkę energooszczędną, a prawie czterokrotnie więcej niż za tradycyjną świetlówkę. Jest to więc produkt najdroższy w swojej kategorii. Dobra wiadomość jest taka, że ze względu na rosnącą z roku na rok popularność żarówek led i nowoczesne rozwiązania produkcyjne, ich cena powoli maleje i stają się bardziej dostępne finansowo.

Przeliczając koszt włożony w kupno żarówki led, a zwracając uwagę na jej żywotność, również możemy odnieść wrażenie, że jest to całkiem opłacalny interes zarówno dla firm, jak i do użytku osobistego w mieszkaniach czy domach.

 

Wady i zalety korzystania z żarówek energooszczędnych

Żarówki energooszczędne mogą wykorzystywać szkodliwe substancje, takie jak rtęć, na co zwraca teraz uwagę wielu użytkowników. Ponadto z badań wynika, że emitują one niechciane światło UV, które nie pozostaje obojętne dla zdrowia.

Kolejną wadą tego typu żarówek jest niska jakość światła. Zdecydowanie gorzej oddaje ona jego barwę, a w porównaniu do żarówki led, nie ma możliwości wyboru kolorów ciepłych lub zimnych.

Gdy żarówki energooszczędne wchodziły na rynek, były dużo lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne świetlówki, ponieważ faktycznie zużywały dużo mniej prądu. Do ich zalet można dodać dość niską cenę względem innych żarówek energooszczędnych np. typu led. Zwolennicy żarówek energooszczędnych zwracają uwagę na fakt, że są one mniej rażące niż tradycyjne ledowe diody. Należy jednak pamiętać, że ten typ żarówek musi podlegać recyklingowi – nie wolno wyrzucać ich do śmietnika z innymi odpadami. W niektórych sklepach znajdują się specjalne pojemniki na te właśnie żarówki.

 

Podsumowując, żarówki led wydają się lepszą opcją pod względem żywotności, a także wpływu na zdrowie i samopoczucie, jednak jeśli interesuje Cię przede wszystkim cena, lepiej kupić porządną żarówkę energooszczędną, niż tanią żarówkę led.

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy