Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
12 listopada 2020 2021-03-16

Polska znajduje się aktualnie w trakcie transformacji...

 active  active

Technologie niskoemisyjne – co warto wiedzieć?

Polska znajduje się aktualnie w trakcie transformacji energetycznej. Gospodarka, w której produkcja energii opiera się głównie na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego, ma w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat stać się niskoemisyjna, co zresztą świetnie wpisuje się w trendy panujące na całym świecie. Nie chodzi wyłącznie o redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery – chodzi także pyły i substancje chemiczne, które wpływają na powstawanie smogu będącego przyczyną około 40 tysięcy zgonów rocznie na terenie całego kraju.

 

Co warto wiedzieć o technologiach niskoemisyjnych w gospodarce? Jakie przykłady technologii niskoemisyjnych możemy wprowadzić w życie niemal z dnia na dzień?

 

Technologie niskoemisyjne w gospodarce

W 2019 roku, produkcja energii elektrycznej w Polsce opierała się w 73,6% na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego. Obie technologie zdecydowanie nie należą do niskoemisyjnych. Kolejne miejsca na liście zajęły odnawialne źródła energii (15,4% udziału) oraz spalanie gazu ziemnego (8,8%). Obecnie nikogo nie trzeba przekonywać, że radykalne zmiany w tym zakresie są konieczne, otwarte pozostaje jedynie pytanie, jak szybko i w jaki sposób gospodarka ma przejść na tryb niskoemisyjny. Plan ten wpisuje się w założenia przygotowane przez Komisję Europejską, które zakładają, że wspólnota ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Polska gospodarka oparta na węglu stoi przed trudnym wyzwaniem. Aktualne założenia dotyczące polityki energetycznej wyznaczają cele, które powinny zostać osiągnięte do 2040 roku. Pierwsza część planu to spadek udział węgla w energetyce do 60% w 2030 roku. Jednocześnie do 21% ma wzrosnąć udział odnawialnych źródeł energii w jej zużyciu na terenie naszego kraju. Ponadto do 2033 roku w Polsce zostanie wdrożona energetyka jądrowa. Plan zakłada, że już w 2030 roku uda się ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 30%. Za rosnącą rolę OZE w gospodarce odpowiadać będzie energetyka wiatrowa, szczególnie na terenach nadmorskich, a także ogniwa fotowoltaiczne.

 

Rozwiązania niskoemisyjne w komunikacji

Emisja dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery wynika nie tylko z energetyki. Za około 10% emisji odpowiada komunikacja. W spalinach pochodzących z samochodów znaleźć można tlenki siarki, związki ołowiu, aldehydy, tlenki azotu i węgla, a także pyły zawieszone. Chociaż wymagania w stosunku do aut w Unii Europejskiej są coraz bardziej restrykcyjne, po polskich drogach wciąż porusza się rzesza wiekowych pojazdów, którym daleko do współczesnych norm. Celem ograniczenia emisji, za którą odpowiada komunikacja tworzy się między innymi miejskie strefy czystego transportu. W większych aglomeracjach z powodzeniem działają już rozwiązania typu Park and Ride, dzięki czemu rośnie rola komunikacji miejskiej.

 

W dłuższej perspektywie czasowej korzystnym rozwiązaniem staną się auta elektryczne, które będą coraz tańsze i bardziej wydajne, a wraz ze spadkiem udziału węgla w energetyce, również coraz bardziej ekologiczne.

 

Technologie niskoemisyjne w naszych domach – ogrzewanie

Za smog, który pojawia się w polskich miastach w każdym sezonie grzewczym, w ogromnej mierze odpowiadają gospodarstwa domowe stosujące przestarzałe systemy ogrzewania. W ich przypadku najmniej ekologicznym rozwiązaniem jest węgiel, a w dalszej kolejności drewno opałowe. Nowoczesne domy pasywne mogą jednak wykorzystywać niemal neutralne źródła ogrzewania, takie jak pompa ciepła. To wciąż kosztowna inwestycja, która jednak z pewnością zwróci się w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Pozostałe gospodarstwa domowe mogą natomiast przeprowadzić termomodernizację – w tym wymianę ogrzewania na gazowe, które jest uznawane za ekologiczne. Identyczne założenia dotyczą także firm. Wbrew pozorom, gaz dla firm nie musi być drogi, bo przy wysokiej wydajności nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, cena takiego ogrzewania jest zbliżona do węglowego. Duże oszczędności przynosi również docieplenie budynku. Standardowo w budynkach aż 34% ciepła uchodzi na zewnątrz przez ściany, 18% przez okna, a 14% przez dach. Optymalne docieplenie budynków może zredukować te liczby do odpowiednio 18%, 13% i 7%.

 

Warto pamiętać, że w dobie transformacji energetycznej i walki o czyste środowisko istnieje spora szansa na pozyskanie korzystnych dofinansowań i pożyczek na termomodernizację domu lub firmy. Na temat aktualnych możliwości finansowania inwestycji można przeczytać na stronie optimalenergy.pl w sekcji aktualności. To idealny moment, aby dokonać inwestycji, która w późniejszych latach przyniesie ogromne oszczędności!

Podziel się: Facebook share LinkedIn share
Kategorie: Eko ×

Komentarze

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy