Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
7 stycznia 2021 2021-01-07

  Istnieją dwie możliwości projektowania systemów grzewczych...

 active  active

System grzewczy otwarty i zamknięty – czym różnią się od siebie?

 

Istnieją dwie możliwości projektowania systemów grzewczych – system otwarty oraz system zamknięty. Dotyczą one przede wszystkim centralnego ogrzewania, ale nie tylko. Wybór jednego z tych rozwiązań w dużej mierze zależy od charakterystyki paliwa wykorzystywanego w instalacji. Na czym dokładnie polega otwarty system grzewczy, a na czym zamknięty? W jaki sposób różnią się one pomiędzy sobą z technicznego punktu widzenia? Które rozwiązanie jest lepsze i kiedy warto z niego skorzystać?

 

Na czym polega otwarty system grzewczy w centralnym ogrzewaniu?

Otwarty system grzewczy charakteryzuje się wyposażeniem w przelewowe naczynie wzbiorcze. Całość instalacji jest dzięki niemu pośrednio połączona z powietrzem atmosferycznym zgromadzonym w naczyniu. Dzieje się tak dlatego, że naczynie wzbiorcze wykonane najczęściej ze stali jest wypełnione wodą tylko częściowo. Naczynie jest umiejscowione ponad pozostałymi elementami instalacji, przez co może pełnić swoją funkcję.

Rolą naczynia wzbiorczego jest w razie potrzeby przejęcie nadciśnienia wody. Może się ono pojawić w sytuacji, gdy woda zostanie nadmiernie podgrzana, a tym bardziej, gdy się zagotuje. Wówczas dochodzi do zjawiska rozszerzalności temperaturowej cieczy. Brak zabezpieczenia w postaci naczynia wzbiorczego wypełnionego częściowo powietrzem atmosferycznym mógłby doprowadzić do uszkodzenia instalacji, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla osób przebywających w budynku. To właśnie ze względu na obecność powietrza tego rodzaju system grzewczy nazywamy otwartym.

 

Jak działa zamknięty system grzewczy?

Zamknięty system grzewczy, który również może być używany w instalacjach takich jak centralne ogrzewanie, jest pozbawiony naczynia wzbiorczego, co nie oznacza, że nie posiada stosownych zabezpieczeń na wypadek powstania wspomnianego nadciśnienia. W układzie zamkniętym tę rolę pełni zbiornik ciśnieniowy. To zamknięte urządzenie ma zazwyczaj kształt walca wyposażonego w membranę, gdzie jedna część ma styczność z wodą, a druga z gazem – najczęściej wykorzystuje się do tego celu azotu powietrze.

Gaz jest w pompowany do jego wnętrza przy pomocy kompresora, aby utworzyć ciśnienie zbliżone do ciśnienia wody w układzie. Tego rodzaju system jest wyposażony dodatkowo w zawór bezpieczeństwa, który uniemożliwia rozerwanie instalacji. W razie potrzeby nadmiar wody wydostaje się na zewnątrz właśnie tą drogą.

 

Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?

Oba systemy grzewcze są powszechnie wykorzystywane. Jeżeli źródło ciepła nie może zostać natychmiast wyłączone, najczęściej będziemy mieli do czynienia z systemem otwartym. Dzieje się tak w przypadku kotłów wykorzystujących paliwa stałe, na przykład węgiel i drewno. Tego rodzaju paliwa nie można w krótkim odstępie czasu usunąć lub schłodzić.

Zamknięte systemy grzewcze spotkamy w urządzeniach, w których paliwo jest dostarczane w sposób automatyczny. Zaliczają się do nich między innymi kotły gazowe, elektryczne i olejowe. Wystarczy przerwać dostawę paliwa, aby uniknąć przeciążenia instalacji i jej wybuchu.

 

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share
Kategorie: gaz ziemny ×

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy