Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
29 grudnia 2020 2021-01-20

  Co roku w trakcie sezonu grzewczego...

 active  active

Smog – jak działa na nasz organizm i jak zapobiegać jego powstawaniu?

 

Co roku w trakcie sezonu grzewczego mieszkańcy polskich miast spotykają się z problemem spowijającego miejsce ich zamieszkania smogu. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie ma to zjawisko i do jak wielu zgonów rocznie się ono przyczynia. W jaki sposób ten dyskretny zabójca wyniszcza nasz organizm? Skąd bierze się smog i jakie substancje zawiera? Jak możemy skutecznie walczyć ze smogiem i zapobiegać jego powstawaniu?

 

Smog, czyli cichy zabójca

Szacuje się, że każdego roku na skutek działania smogu w Polsce umiera około 40 tysięcy ludzi, co można porównać do populacji powiatowego miasta! Zanieczyszczenie powietrza, które następnie wdychamy, prowadzi do dość jednoznacznych objawów, takich jak silny kaszel, drapanie w gardle, duszności, świszczący oddech, podrażnienie spojówek oraz katar. Gdy utrzymują się one dłużej, nie można ich utożsamiać ze zwykłym przeziębieniem.

Dłuższa ekspozycja na zanieczyszczone powietrze prowadzi do infekcji bakteryjnych i wirusowych ze względu na obniżoną odporność. W bardziej długofalowej perspektywie smog bywa przyczyną poważnych chorób dotyczących nie tylko układu oddechowego. Należą do nich:

  • alergia,
  • miażdżyca,
  • zawały serca,
  • astma,
  • zapalenie płuc,
  • nowotwory krtani i płuc,
  • choroby układu nerwowego.

 

Na smog powinny szczególnie uważać kobiety w ciąży. Udowodniono, że bywa on powodem słabiej rozwiniętych płuc, wcześniactwa i niższej wagi u noworodków. Również osoby starsze i cierpiące na choroby układu oddechowego i układu krążenia muszą mieć się na baczności.

 

Niska emisja – główna przyczyna powstawania smogu

Smog, jaki znamy w Polsce, powstaje w wyniku zanieczyszczonego powietrza mieszającego się z mgłą w bezwietrznych warunkach. W jego skład wchodzi sadza, pył zawieszony, a także groźne dla ludzkiego zdrowia tlenki węgla, azotu oraz siarki. Z powstawaniem smogu zwykle utożsamiamy przemysł. Chociaż ta gałąź gospodarki rzeczywiście zalicza się do głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza, odpowiadając za nie w 17%, głównym winowajcą jest tak zwana niska emisja. Do tej grupy źródeł zaliczają się przede wszystkim piece grzewcze i kotłownie węglowe. Znacznie bardziej ekologicznymi źródłami ogrzewania są gaz ziemny, biomasa czy drewno opałowe. Ogółem niska emisja opowiada za 52% zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

 

 

Każdy z nas może walczyć ze smogiem

W dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach jest najwyższe, zaleca się noszenie maseczek antysmogowych. Zagrożenia nie wolno bagatelizować, zwłaszcza, że nasz kraj jest osiąga stale jedne z najwyższych wskaźników zanieczyszczenia powietrza w Unii Europejskiej, a problem smogu dotyczy praktycznie wszystkich większych miast.

Jednak prawdziwe zapobieganie powstawaniu smogu, a nie tylko ochrona przed nim, wiąże się przede wszystkim z modernizacją źródeł ogrzewania. W gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach warto inwestować w bardziej ekologiczne metody ogrzewania – przede wszystkim gazem ziemnym, biomasą, a także nowoczesną pompą ciepła. Ogromne efekty przyniesie także termomodernizacja budynku, która przełoży się na niższe zużycie paliwa.

W 10% za powstawanie smogu odpowiadają także nasze samochody. Warto rozważyć częstsze podróże komunikacją miejską. Ze smogiem w naszym otoczeniu możemy również walczyć, sadząc jak najwięcej roślin, które pochłaniają nie tylko dwutlenek węgla, zamieniając go na tlen, ale także neutralizują zawarte w powietrzu toksyny. Szczególną rolę w tej batalii odgrywają palmy i paprocie, które przecież chętnie umieszczamy w naszych domach. W mieszkaniu warto posiadać również nowoczesne oczyszczacze powietrza.

 

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy