
Już od 1 lipca w Polsce zacznie...
Rejestr źródeł ogrzewania – kto będzie składał deklaracje, a kto nie?
Już od 1 lipca w Polsce zacznie działać Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powołana przez Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji. Ewidencja ma docelowo objąć wszystkie źródła ciepła w budynkach w Polsce, co ma wspomóc batalię ze smogiem spowijającym im polskie miasta. Kto będzie zobowiązany do składania deklaracji na temat źródeł ciepła? W jaki sposób będzie można ją złożyć? Jakie urządzenia zostaną objęte ewidencją? Wyjaśniamy!
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już od 1 lipca
Nowy rejestr gromadzący wykorzystywane w poszczególnych budynkach źródła ciepła zacznie działać od pierwszego lipca. W przypadku każdego nowego budynku, złożenie deklaracji będzie obowiązkowo musiało nastąpić w ciągu 14 dni od daty uruchomienia ogrzewania. Szacuje się, że baza może objąć docelowo nawet 6 milionów budynków. Będzie ona dotyczyła budynków mieszkalnych, usługowych, firmowych i użyteczności publicznej, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju ogrzewania korzystają. Istnienie rejestru ma z założenia ułatwić walkę ze smogiem i stanowić rzetelne źródło informacji dla urzędników.
Nowy obowiązek Właścicieli i Zarządców budynku
Obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła wykorzystywanych w budynku stoi po stronie właściciela bądź zarządcy budynku. Każdy będzie musiał tego dokonać w ciągu roku od rozpoczęcia działania ewidencji. Deklaracje można złożyć pisemnie w siedzibie gminy bądź poprzez elektroniczny formularz online. Powinna ona zawierać imię i nazwisko właściciela lub zarządcy nieruchomości, adres nieruchomości i kontakt telefoniczny do osoby składającej deklarację. Znajdą się w niej informacje o liczbie i rodzaju wykorzystywanych na terenie nieruchomości źródeł ciepła, wraz z ich przeznaczeniem oraz rodzajem spalanego paliwa.
Dodatkowe źródła ogrzewania również obecne w ewidencji
Obowiązkiem będą objęte wszystkie urządzenia charakteryzujące się nominalną mocą do 1 MW. Nie dotyczy to jednak kuchenek gazowych i sprzętów wykorzystywanych w innych celach niż ogrzewanie. Właściciele lokali podłączonych do sieci ciepłowniczej, którzy korzystają jednak z dodatkowych urządzeń grzewczych, a nie poinformowali o tym zarządcy budynku, również są zobowiązani do złożenia stosownej deklaracji. Informacja o źródłach ogrzewania będzie zaledwie początkiem tworzonego rejestru. Z czasem znajdą się w nich także inne dane dotyczące ogrzewania budynków.
Obowiązku składania deklaracji nie wolno lekceważyć – za zaniechanie przewiduje się kary finansowe. Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma z założenia wesprzeć proces wymiany przestarzałych urządzeń wykorzystywanych w budownictwie mieszkaniowym i nie tylko do ogrzewania. To właśnie niska emisja stanowi w sezonie grzewczym główne źródło smogu, z którym borykają się polskie miasta. Dlatego rejestr obejmie również informację o przyznanych dofinansowaniach na termomodernizację budynku, przede wszystkim wymianie wykorzystywanych pieców. Stworzenie nowego elektronicznego systemu rejestrującego źródła ciepła zostało powierzone Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu