Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
23 marca 2021 2021-03-10

Już od 1 lipca w Polsce zacznie...

 active  active

Rejestr źródeł ogrzewania – kto będzie składał deklaracje, a kto nie?

Już od 1 lipca w Polsce zacznie działać Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powołana przez Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji. Ewidencja ma docelowo objąć wszystkie źródła ciepła w budynkach w Polsce, co ma wspomóc batalię ze smogiem spowijającym im polskie miasta. Kto będzie zobowiązany do składania deklaracji na temat źródeł ciepła? W jaki sposób będzie można ją złożyć? Jakie urządzenia zostaną objęte ewidencją? Wyjaśniamy!

 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już od 1 lipca

Nowy rejestr gromadzący wykorzystywane w poszczególnych budynkach źródła ciepła zacznie działać od pierwszego lipca. W przypadku każdego nowego budynku, złożenie deklaracji będzie obowiązkowo musiało nastąpić w ciągu 14 dni od daty uruchomienia ogrzewania. Szacuje się, że baza może objąć docelowo nawet 6 milionów budynków. Będzie ona dotyczyła budynków mieszkalnych, usługowych, firmowych i użyteczności publicznej, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju ogrzewania korzystają. Istnienie rejestru ma z założenia ułatwić walkę ze smogiem i stanowić rzetelne źródło informacji dla urzędników.

 

Nowy obowiązek Właścicieli i Zarządców budynku

Obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła wykorzystywanych w budynku stoi po stronie właściciela bądź zarządcy budynku. Każdy będzie musiał tego dokonać w ciągu roku od rozpoczęcia działania ewidencji. Deklaracje można złożyć pisemnie w siedzibie gminy bądź poprzez elektroniczny formularz online. Powinna ona zawierać imię i nazwisko właściciela lub zarządcy nieruchomości, adres nieruchomości i kontakt telefoniczny do osoby składającej deklarację. Znajdą się w niej informacje o liczbie i rodzaju wykorzystywanych na terenie nieruchomości źródeł ciepła, wraz z ich przeznaczeniem oraz rodzajem spalanego paliwa.

 

Dodatkowe źródła ogrzewania również obecne w ewidencji

Obowiązkiem będą objęte wszystkie urządzenia charakteryzujące się nominalną mocą do 1 MW. Nie dotyczy to jednak kuchenek gazowych i sprzętów wykorzystywanych w innych celach niż ogrzewanie. Właściciele lokali podłączonych do sieci ciepłowniczej, którzy korzystają jednak z dodatkowych urządzeń grzewczych, a nie poinformowali o tym zarządcy budynku, również są zobowiązani do złożenia stosownej deklaracji. Informacja o źródłach ogrzewania będzie zaledwie początkiem tworzonego rejestru. Z czasem znajdą się w nich także inne dane dotyczące ogrzewania budynków.

 

Obowiązku składania deklaracji nie wolno lekceważyć – za zaniechanie przewiduje się kary finansowe. Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma z założenia wesprzeć proces wymiany przestarzałych urządzeń wykorzystywanych w budownictwie mieszkaniowym i nie tylko do ogrzewania. To właśnie niska emisja stanowi w sezonie grzewczym główne źródło smogu, z którym borykają się polskie miasta. Dlatego rejestr obejmie również informację o przyznanych dofinansowaniach na termomodernizację budynku, przede wszystkim wymianie wykorzystywanych pieców. Stworzenie nowego elektronicznego systemu rejestrującego źródła ciepła zostało powierzone Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy