Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
24 listopada 2020 2021-03-16

Instytucje publiczne znajdują się pod ścisłą kontrolą...

 active  active

Przetargi nieograniczone – co musisz o nich wiedzieć?

Instytucje publiczne znajdują się pod ścisłą kontrolą finansową, a każda wydana złotówka musi zostać uzasadniona. Poza tym, w przypadku usług świadczonych na rzecz instytucji publicznych, musi istnieć uczciwa konkurencja pozwalająca na równą walkę o realizację zamówienia wszystkim zainteresowanym podmiotom. Jedną z form wyłaniania usługodawcy dla instytucji publicznych jest przetarg nieograniczony. Na czym dokładnie polega? Czym przetargi nieograniczone różnią się od przetargów ograniczonych? W jaki sposób odbywa się przetarg nieograniczony na dostawę energii elektrycznej?

 

Czym jest przetarg nieograniczony?

Przetarg nieograniczony jest rodzajem przetargu, który wyróżnia się tym, że do składania ofert zostaje dopuszczone zgodnie z nazwą nieograniczone grono potencjalnych usługodawców. Jeśli chodzi o instytucje publiczne, przetargi nieograniczone podlegają w każdej branży i sektorze usług określonemu w stosownych ustawach prawu. Dlatego mogą przebiegać nieco inaczej w przypadku zamówień publicznych, zbywania i nabywania nieruchomości czy też dostaw energii elektrycznej.

Prawo zamówień publicznych to specjalna ustawa określająca zasady przetargów nieograniczonych w trybie zamówienia publicznego. Zobowiązuje ona stronę rozpisującą przetarg do wybrania najkorzystniejszej oferty, jaka zostanie złożona. Informacje o przetargu muszą zostać umieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych, aby zapewnić wszystkim zainteresowanym podmiotom równe szanse. Do udziału są uprawnione firmy z całej Unii Europejskiej, dlatego powyżej pewnej wartości zamówienia informacje o przetargu nieograniczonym muszą znaleźć się obowiązkowo także w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przetargi nieograniczone zawsze mają formę jednoetapową – najbardziej optymalna oferta wybierana jest od razu.

 

Czym przetarg nieograniczony różni się od przetargu ograniczonego?

Przetarg ograniczony – druga forma składania zamówień publicznych – przebiega w gruncie rzeczy bardzo podobnie do nieograniczonego. W obu przypadkach istnieje obowiązek opublikowania informacji o rozpisaniu przetargu. Jednak o ile w przetargu nieograniczonym mogą startować wszystkie podmioty, to w przypadku ograniczonego grono to zostaje zawężone do tych, które spełniają zdefiniowane wcześniej przez zamawiającego wymogi. Ponadto, przetarg ograniczony w odróżnieniu od nieograniczonego nie odbywa się w jednym etapie. Wcześniej następuje bowiem etap prekwalifikacji, w którym wyłaniane są podmioty mogące wziąć udział w rywalizacji.

 

Na czym polega przetarg nieograniczony na dostawy prądu?

Każda instytucja publiczna jest jednocześnie odbiorcą energii elektrycznej. O ile przedsiębiorstwa mogą swobodnie wybierać oferty poszczególnych sprzedawców energii, o tyle publiczne podmioty są zobowiązane do rozpisania przetargu, który może mieć charakter nieograniczony. Instytucjom publicznym podobnie jak przedsiębiorstwom zależy na uzyskaniu jak najkorzystniejszej stawki za energię elektryczną. Im lepiej przetarg zostanie przygotowany, tym większa szansa na znalezienie korzystnej oferty sprzedaży prądu.

 

Przed rozpoczęciem przetargu nieograniczonego warto przeprowadzić audyt energetyczny, aby dobrze określić potrzeby instytucji związane z energią elektryczną. W oparciu o powstały raport, należy przygotować strategię zakupu, a następnie procedurę przetargową. Istotną rolę odgrywa w niej harmonogram, dzięki któremu zainteresowane podmioty zyskają odpowiednio dużo czasu na znalezienie informacji o ofercie i przygotowaniu się do złożenia własnej propozycji.

 

Zamówienie musi zostać szczegółowo opisane, a potencjalni wykonawcy powinni otrzymać formularz ofertowy i cenowy. Kryteria wyboru oferty powinny zostać jasno przedstawione – tymi zagadnieniami powinni zająć się prawnicy we współpracy ze specjalistami z dziedziny energetyki. Instytucja rozpisująca przetarg musi być także przygotowana na potencjalne pytania w trakcie postępowania przetargowego. Na końcu komisja przetargowa złożona z ekspertów rzetelnie wybiera najlepszą spośród złożonych ofert.

 

W jaki sposób zmienić dostawcę energii elektrycznej?

Zakup energii elektrycznej przez instytucje publiczne jest sytuacją wyjątkową. Odbiorcy biznesowi mogą tego dokonać w znacznie łatwiejszy sposób. Poza tym w każdym momencie przysługuje im prawo zmiany. Jak zmienić dostawcę prądu? Niestety jest to niemożliwe, ponieważ w Polsce dystrybutorzy energii elektrycznej działają regionalnie. Na szczęście to nie oni zajmują się handlem energią elektryczną. Ta rola przypada sprzedawcy prądu, którego zmiana jest możliwa bezpłatnie w kilku prostych krokach, również przez Internet. Warto na bieżąco zapoznawać się z dostępnymi w regionie ofertami i w razie potrzeby bez przeszkód podpisać korzystniejszą umowę.

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy