Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
10 marca 2021 2021-03-10

  Pod koniec stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska...

 active  active

Projekt nowelizacji ustawy o OZE – czego dokładnie dotyczą proponowane zmiany?

 

Pod koniec stycznia Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało kolejny projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Oto najważniejsze zmiany, które czekać będą branżę, jeżeli nowelizacja wejdzie w życie.

 

Brak koncesji dla instalacji poniżej 1 MW

Nowe zmiany sprawiłyby, że więcej instalacji spełniłoby definicję tak zwanej małej instalacji, która nie wymaga posiadania koncesji na sprzedaż energii elektrycznej. Obecnie wartość graniczna wynosi 500 kW. Według nowelizacji, małą instalacją będzie instalacja odnawialnego źródła energii, której moc zainstalowana jest wyższa niż 50 KW, ale nie większa niż 1 megawat. Część obecnie działających wytwórców zwolnionych z obowiązku posiadania koncesji zostałaby wpisana automatycznie do rejestru działalności gospodarczych w zakresie małych instalacji. Wpis, który nastąpi w okresie maksymalnie 90 dni ma automatycznie oznaczać wygaśnięcie koncesji.

 

Sprzedaż aukcyjna do końca 2027 roku

Nowelizacja wydłuży maksymalne terminy udzielenia pomocy publicznej w ramach systemów aukcyjnych. Obecnie upływają one 30 czerwca 2021 roku. Nowelizacja zakłada ich wydłużenie do 31 grudnia 2027, co wymagać będzie zgody Komisji Europejskiej. Rada Ministrów będzie określać rozporządzeniami maksymalne ilości i wartości energii elektrycznej, jakie będzie można sprzedać w formie aukcji w latach 2022-2027.

 

Wydłużenie pomocy publicznej do 2047 roku

Na mocy nowelizacji wydłużone zostaną okresy pomocy publicznej związanej z OZE. Dotyczy to systemu upustów, systemów FiT i FiP, a także systemu aukcyjnego. Wszystkie te okresy zostały wydłużone do 30 czerwca 2047 roku. W pierwotnej wersji wsparcie miało obowiązywać jedynie do 30 czerwca 2045 roku.

 

Wydłużone wsparcie w systemie FIT/FIP dla starszych instalacji OZE

Małe elektrownie wodne i biogazowe, które korzystały z zielonych certyfikatów przez minimum 5 lat będą mogły o 2 lata dłużej korzystać z pomocy operacyjnej w systemach FIT/FIP, związanych ze sprzedażą wytworzonej energii. Okres wsparcia dla takich instalacji, który dotychczas wynosił maksymalnie 15 lat, teraz trwałby maksymalnie 17 lat. W przypadku niektórych podmiotów, okres wsparcia upłynął już w bieżącym roku.

 

Nowa definicja mocy zainstalowanej

Planowana nowelizacja zmienia definicję mocy zainstalowanej. Według niej moc zainstalowana elektryczna instalacji odnawialnego źródła energii oznacza:

  • moc podaną przez producenta na tabliczce znamionowej lub określoną przez jednostkę posiadającą akredytację Polskiego Centrum Akredytacji – w przypadku biogazu;
  • łączną moc znamionową czynną podaną przez producenta na tabliczce znamionowej generatora – w przypadku pozostałych instalacji

 

Więcej instalacji nie uwzględnianych w studium zagospodarowania przestrzennego

Dotychczas z takiego obowiązku były zwolnione instalacje o mocy nieprzekraczającej 100 kW. Na mocy nowelizacji zwolnione z obowiązku miałyby też stać się instalacje o mocy 500 kW, a nawet 1000 kW w przypadku wolnostojącej fotowoltaiki na określonych gruntach.

 

Dodatnie saldo w systemie aukcyjnym rozliczane

Nowelizacja zakłada, że przedsiębiorcy, którzy w systemie aukcyjnym zgłoszą ceny niższe od notowanych w ramach rynkowego indeksu TGE Base będą zobowiązani do zwrotu nadwyżki. Miałoby się to odbywać w trzyletnich okresach rozliczeniowych.

 

Projekt nowelizacji jest obecnie uzgadniany w rządzie. W tej chwili nie wiadomo, kiedy miałby wejść w życie.

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share
Kategorie: Eko ×

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy