Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
26 października 2020 2020-11-09

  Opłaty za ogrzewanie często stanowią znaczną...

 active  active

Porównanie źródeł energii cieplnej w przedsiębiorstwach: gaz, prąd, węgiel

 

Opłaty za ogrzewanie często stanowią znaczną część miesięcznych wydatków przedsiębiorstw. Kwoty te różnią się jednak w zależności od wykorzystywanego źródła energii cieplnej. Poza kwestiami finansowymi, każdy ze sposobów ogrzewania zapewnia również zróżnicowaną wydajność, łatwość obsługi, a także inny stopień wpływu na środowisko. Jak zatem wygląda charakterystyka najpopularniejszych źródeł energii cieplnej: gazu, prądu i węgla?

 

Gaz

Stanowi on jedno z najbardziej istotnych paliw na rynku. W porównaniu z innymi paliwami kopalnymi, np. węglem kamiennym, jest on bardzo efektywny kosztowo. Oszczędność wynika także z tego, że korzystanie z gazu nie wiąże się z żadnymi kosztami składowania. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest wysoka sprawność i najlepsze wykorzystanie energii, zwłaszcza w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych. Choć wymagają one montażu odpowiedniej instalacji, niezbędne urządzenia zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń.

Bardzo ważny jest również wpływ spalania tego paliwa na środowisko – znacznie mniejszy niż w przypadku innych źródeł. Nie bez powodu gaz nazywa się bowiem paliwem czystym. Przy jego wykorzystaniu nie powstaje sadza ani popiół, a ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla jest najniższa spośród paliw kopalnych. Z tego względu jest on uważany za najbardziej ekologiczne z nich. Wszystko to sprawia, że gaz dla firm jest jednym z najlepszych dostępnych dla przedsiębiorców rozwiązań.

 

Prąd

Systemy grzewcze zasilane prądem są łatwe w montażu i obsłudze. Ich instalacja jest dużo prostsza niż w przypadku centralnego ogrzewania. Wykorzystywane do ogrzewania firm energią elektryczną urządzenia zajmują mało miejsca i są dość tanie (w porównaniu do innych technologii). Również zamontowanie sprzętu oraz jego konserwacja wiążą się ze stosunkowo niskimi kosztami. Prąd dla firm stanowi jednak rozwiązanie o niskiej efektywności. Już na poziomie spalania paliw w celu jego uzyskania, a także podczas jego późniejszego przesyłu, dochodzi do znaczących strat energii. Poza tym, koszty wytworzenia takiej samej ilości kWh są dużo wyższe niż – przykładowo – w przypadku ciepła pochodzącego ze spalania gazu ziemnego. Jeśli zaś chodzi o wpływ ogrzewania przedsiębiorstwa energią elektryczną na środowisko, choć samo korzystanie z systemu nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji, produkcja prądu, do której zwykle wykorzystuje się węgiel, zdecydowanie nie jest ekologicznym procesem.

 

Węgiel

Mimo wielu wad, węgiel nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła. Jest on efektywny i tani, a uciążliwość jego użytkowania zmniejsza się wraz z postępem technologii. Nowoczesne kotły węglowe są bowiem coraz wygodniejsze, chociaż nadal z pewnością bardziej wymagające w obsłudze niż instalacje gazowe lub elektryczne. Kotły wymagają również regularnego czyszczenia i konserwacji systemu. Warto również pamiętać o tym, że zarówno wygospodarowanie przestrzeni na kotłownię, jak i samo składowanie paliwa zajmuje spore powierzchnie, co w przypadku ogrzewania firm wiąże się z niemałymi dodatkowymi kosztami. Co więcej, węgiel stanowi najgorsze dla środowiska rozwiązanie spośród opisywanych w tym artykule. Jego spalanie powoduje emisję znacznych ilości dwutlenku węgla i tlenków siarki, a także popiołu i sadzy. Również proces wydobywania surowca odbija się niekorzystnie na stanie środowiska. Dlatego mimo swojej niskiej ceny nie stanowi on w ogólnym rozrachunku najlepszej z możliwych opcji.

 

Przed wyborem odpowiedniego systemu grzewczego do swojej firmy warto dokonać analizy wielu czynników, które mogą pozwolić na oszczędność finansową oraz zapewnienie wysokiej efektywności pozyskiwania energii cieplnej. Dopiero wówczas można mieć pewność, że dane rozwiązanie będzie idealnie dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy