Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Przyłączenie do sieci gazowej
14 sierpnia 2020 2020-11-09

  Stale rosnąca świadomość dotycząca ekologicznych rozwiązań...

 active  active

Podłączenie do sieci gazowej w firmie. Jak wygląda proces?

 

Stale rosnąca świadomość dotycząca ekologicznych rozwiązań jest jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu znaczenia gazu ziemnego w energetyce. Trudno się dziwić – jest to paliwo szczególnie przyjazne środowisku, przede wszystkim ze względu na niewielkie ilości występujących produktów ubocznych spalania zanieczyszczających atmosferę.

 

Z gazu ziemnego chętnie korzystają gospodarstwa domowe, ale też przedsiębiorstwa. Może być wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Niekiedy okazać się może niezbędny w procesie produkcyjnym, co przekłada się ważność roli jaką odgrywa przyłącze i gaz dla firm.

 

Gaz dla firm – dlaczego warto?

Gaz ziemny w firmie niesie za sobą wiele zalet – jedną z najważniejszych jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, co pozwala budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, dla którego istotne jest otoczenie w którym działa. Poza aspektami ekologicznymi i wizerunkowymi, ogrzewanie gazowe zapewnia duży komfort użytkowania – nowoczesne urządzenia grzewcze umożliwiają automatyzację procesu spalania, przez co są niemal bezobsługowe, a w zależności od potrzeb, moc grzewczą można łatwo wyregulować, dostosowując temperaturę do warunków. Warto również wspomnieć, że ze względu na brak konieczności magazynowania paliwa oraz przeznaczenia dużej przestrzeni na kotłownię, tego typu rozwiązania pozwalają na bardziej efektywne zagospodarowanie dostępnej powierzchni.

 

Gaz dla firm – jak wygląda podłączenie do sieci?

Proces podłączenia do sieci gazowej rozpoczyna się od złożenia wniosku o określenie warunków przyłączenia, do którego dołączyć należy odpowiednie dokumenty, w tym wpis do rejestru działalności, a także plan zabudowy uwzględniający między innymi usytuowanie budynku względem istniejącej sieci. Warunki przyłączenia wydawane są maksymalnie w 30 dni w przypadku przewidywanego odbioru gazu ziemnego wysokometanowego w ilości do 10m3/godz. Jeżeli natomiast przewidywany obiór przekracza tę wartość, czas wydania dokumentu wynosi nie więcej niż 60 dni.

Po otrzymaniu warunków, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie, która określa szczegóły planowanej inwestycji, takie jak m.in. zakres, termin i koszty realizacji oraz odpowiedzialność każdej ze stron. Zawarcie umowy przyłączeniowej skutkuje realizacją inwestycji zgodnie z obowiązującymi zapisami, a po jej zakończeniu konieczny jest odbiór techniczny. Do wykonania instalacji wewnętrznej gazowej, niezbędny jest jej projekt (przygotowany przez uprawniony podmiot), a także pozwolenie na jej budowę, uzyskane od właściwego organu nadzoru budowlanego. Montaż instalacji i urządzeń gazowych kończy się przeprowadzeniem odbioru technicznego oraz próby szczelności.

Pozytywny wynik przeprowadzonych odbiorów umożliwia zawarcie umowy sprzedaży paliwa gazowego, po czym montowane są urządzenia pomiarowe, a instalacja zostaje napełniona gazem. Jest to ostatni etap przyłączenia do sieci gazowej, po którym operator sieci dystrybucyjnej dostarcza paliwo do instalacji, a użytkownicy mogą korzystać z zastosowanych rozwiązań.

 

 

Jakie są koszty przyłączenia i użytkowania gazu?

Aby w pełni oszacować koszty ogrzewania gazem, zacznijmy od wydatków, jakie należy ponieść, aby uzyskać przyłącze do sieci. Wykonanie jego projektu to koszt około 1500 zł. Tyle samo (w przybliżeniu, w zależności od lokalizacji) powinny kosztować usługi geodezyjne. Budowa samego przyłącza kosztuje około 1800 zł. Do wydatków należy jeszcze doliczyć cenę szafki gazowej oraz wydanie warunków technicznych dla przyłącza, czyli odpowiednio około 500 zł i 100 zł. W sumie koszty powinny się zamknąć w 5500 zł, jednak kalkulacja dotyczy przyłącza o długości do 15 m. Wraz ze wzrostem jego długości, prawdopodobnie wzrośnie również cena. Jest to jednorazowy wydatek.

 

Wysokometanowy gaz ziemny, podobnie jak każde paliwo, ulega giełdowym wahaniom cenowym. Z tego powodu warto zdecydować się na podpisanie umowy czasowej, na której z góry zostanie określona stawka za zużycie 1 kWh gazu. Duże oszczędności przyniesie dobra infrastruktura grzewcza – nowoczesne rozwiązania stosowane w przypadku ogrzewania gazowego charakteryzują się wysoką sprawnością, sięgającą nawet powyżej 100%. W przypadku nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, gdzie dodatkowo wykorzystuje się skraplanie pary wodnej, wydajność sięga 109% wobec wartości uzyskiwanych przez klasyczne urządzenia. Ponadto, na uwagę zasługuje sytuacja na rynku europejskim, gdzie zauważa się spadek cen gazu ziemnego.

 

Sprawdź również ofertę prądu dla firm!

 

Należy pamiętać również, że do kosztów związanych z użytkowaniem gazu ziemnego w firmie, dochodzą opłaty dystrybucyjne – abonament, opłata dystrybucyjna stała i zmienna. Ceny dystrybucji zależne są od regionu, więc opłaty z tym związane będą się różnić, np. dla firmy z Gdańska od tej znajdującej się w Tarnowie. Niestety użytkownicy nie mają możliwości zmiany dystrybutora i w żaden sposób nie mogą wpłynąć na wysokość tych opłat.

Na wydatki związane ze zużyciem paliwa gazowego duży wpływ ma jednak wybór odpowiedniego sprzedawcy gazu. Korzystna umowa stanowi gwarancję efektywnego, komfortowego ogrzewania w atrakcyjnej cenie. Warto przy tym podkreślić, że iż istnieje możliwość zmiany sprzedawcy gazu i wyboru najlepszych warunków kontraktu dla swojego przedsiębiorstwa. Co więcej, procedura ta może zostać w całości przeprowadzona przez nowego sprzedawcę gazu – wystarczy zainicjowanie procesu przez klienta oraz udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy