Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Opłata mocowa 2021
23 lipca 2020 2020-07-23

Wzrost kosztów za dystrybucję energii elektrycznej w...

 active  active

Opłata mocowa – nowa pozycja na rachunkach za prąd. Czym jest i kogo dotyczy?

Wzrost kosztów za dystrybucję energii elektrycznej w 2021 r. jest prawdopodobnie nieunikniony. Nowa opłata mocowa zostanie nałożona na odbiorców indywidualnych oraz przedsiębiorców. Dodatkowy składnik opłaty dystrybucyjnej ma wesprzeć budowę i modernizację nowych bloków energetycznych.

 

 

Opata mocowa i jej założenia

Stawki opłaty mocowej ustala się odrębnie, w odniesieniu do odbiorców końcowych:

  • Gospodarstwa domowe – stawkę miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej
  • Pozostałych (w tym przedsiębiorców) – jako stawkę stosowaną do wolumenu energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby

 

Regulacje te zapisane zostały w ustawie o rynku mocy w 2017 roku, a obowiązywać będą od 1 października 2020 roku. Opłata mocowa wynika z kosztów zakontraktowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne drogą przetargu, ilości mocy elektrycznych, które są gotowe do dostarczenia do systemu energii elektrycznej.

 

Natomiast Urząd Regulacji Energetyki (URE) do dnia 30 września każdego roku będzie publikować:

  1. stawki opłaty mocowej na kolejny rok kalendarzowy
  2. wybrane godziny doby przypadające na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, wyznaczone odrębnie dla kwartałów roku dostaw

W drugim przypadku, kwestia ustalenia wybranych godziny jest dyskusyjna. Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż wielu przedsiębiorców posiadających taryfy A, B, C nie posiada tzw. godzin szczytowych (przed wszystkim taryfa C11, C21, B11, B21). Często natomiast posiadają strefy większego poboru energii. Także do taryfy są dopasowane urządzenia pomiarowe. Zatem, by móc ustalić stawki opłaty mocowej, konieczne byłoby przeprogramowaniem układów wielostrefowych lub też wymianą istniejących liczników jednostrefowych.

 

Zatem najbardziej prawdopodobne są dwa poniższe warianty godzin szczytowych:

  • I godziny: 07:00 – 22:00,  zgodnie z godzinami tzw. okresu zagrożenia określonego w  Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wykonania obowiązku mocowego
  • II godziny: 07:00 – 13:00 (szczyt przedpołudniowy) i  19:00 – 22:00 w lecie lub 16:00 – 21:00 w zimie (szczyt popołudniowy) wg taryf A23, B23 i C23 Operatorów Systemy Dystrybucyjnego

 

 

O ile wzrosną rachunki za prąd?

Wstępne szacunki, względem tego ile może wynieść opłata mocowa, poczyniło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wynika z nich, że w rozłożeniu na dobę opłata może wynieść około 45 zł/ MWh. Nieco bardziej skomplikowana sprawa jest ze szczytowym poborem, ponieważ im krótszy wymiar godzin szczytowych, tym wyższa będzie opłata mocowa w poszczególnych godzinach doby.

 

Biorąc pod uwagę powyższe założenia można domniemywać, zgodnie z szacunkami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, że opłaty mocowe wyniosą:

 

– Opłata mocowa w wysokości 90 zł/MWh pobierana przez 15 godzin w ciągu doby

– Opłata mocowa w wysokości 150 zł/MWh pobierana przez 9 godzin w ciągu doby w lecie i w wysokości 123 zł/MWh  pobierana przez 11 godzin w ciągu doby w zimie

 

 

Sprawdź ofertę prądu dla firm!

 

 

Jak opłata mocowa wpłynie na firmy?

Wprowadzenie nowej opłaty oraz wzrost cen prądu w godzinach szczytowych będzie miał swoje odzwierciedlenie w preferencjach zużycia energii w firmie. Właściciele przedsiębiorstw pierwszej kolejności powinni zweryfikować swoje grupy taryfowe oraz dokonać przeglądu procesów produkcyjnych, aby móc ocenić ewentualną możliwość zapotrzebowania na energię elektryczną w okresach wysokich cen taryfowych.

Także rządowe uzasadnienie do projektu ustawy przewiduje rekomendację dla firm: „komercyjni odbiorcy energii elektrycznej będą mogli obniżyć swój koszt zaopatrzenia w energię poprzez zmniejszenie zużycia w godzinach szczytowych lub zaopatrzenie się w inne źródła energii„.

 

 

Ceny prądu a nowa opłata mocowa

Wdrożenie dodatkowej składowej do ceny dystrybucji energii elektrycznej nie będzie miało bezpośredniego wpływu na wzrost ceny sprzedaży prądu. Właściciele firm oraz gospodarstwa domowe korzystające z usług niezależnych sprzedawców energii elektrycznej takich jak Po Prostu Energia S.A. w likwidacji. nie musza obawiać się podwyżek wynikających z wprowadzenia nowych zasad z ustawy o rynku mocy.

Nie można jednak zaprzeczyć, że w finalnym rozrachunku przedsiębiorca nie zapłaci więcej. Rachunki za energię wzrosną zgodnie z wytycznymi wskazanymi przez Urząd Regulacji Energetyki.

 

 

Niepewny termin wprowadzenia opłaty mocowej

Niedawno do Sejmu trafił projekt ustawy o biokomponentach, który przewiduje przesunięcie terminu wejścia w życie opłaty mocowej na 1 stycznia 2021 r. W projekcie ustawy znajdziemy także zapis dotyczący rynku mocy, który ma wydłużyć termin publikacji przez prezesa URE stawek opłaty mocowej oraz godzin szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie energetycznym na 2021 do dnia końca listopada 2020 roku.

W związku z tym, możliwe jest, że na poznanie kosztów jakie mieliby ponieść poszczególni odbiorcy, poczekamy nieco dłużej.

 

Warto stale monitorować sytuację. Dopiero rozporządzenie wykonawcze i informacja Prezesa URE w sprawie stawek opłaty mocowej i ustalenia godzin jej poboru sprawią, że będzie można precyzyjnie wyliczyć jak wysoka będzie podwyżka rachunków za prąd w każdej firmie indywidualnie.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy