Telefon
Infolinia: PT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: PT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
7 sierpnia 2020 2020-09-02

1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać nowelizacja...

 active  active

Nowe Prawo Zamówień Publicznych stawia na cyfryzację

1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych z 11 września 2019 roku. Na 4 miesiące przed wejściem w życie nowej ustawy, sprawdzamy jakie zmiany dla  Zamawiających i Wykonawców przewidział ustawodawca.

 

Elektronizacja w zamówieniach publicznych była zapowiadana już od dawna. Dziś stoimy u progu wejścia w życie nie tylko nowych przepisów regulujących zamówienia publiczne, ale także technologicznych zmian w tym obszarze. Równo ze zmianami w prawie ma zacząć funkcjonować nowa platforma e-Zamówienia, która umożliwi pełna elektronizację przetargów, także tych w sektorze dostaw energii elektrycznej lub gazu ziemnego.

 

Pełna cyfryzacja przetargów

 

Platforma e-Zamówienia, nad którą pracuje Urząd Zamówień Publicznych, nie będzie tylko swoistym zbiorem danych. Jej funkcjonalność zaplanowana jest tak, aby dać możliwość ogłaszania zamówień (również tych powyżej progów unijnych), przygotowywać oferty z wykorzystaniem jednolitych formularzy, przesyłanie ofert oraz ich otwieranie.

Elektronizacja przetargów o wartości powyżej progów unijnych obowiązuje już od 18 października 2018 r., a pozostałe miały przejść do sieci 1 stycznia 2020 roku. Tak się jednak nie stało, bo nie udało się zbudować wspomnianej platformy. UZP zmuszony był do przeniesienia terminu na początek stycznia 2021.

Także nowe prawo, które zacznie obowiązywać od tego samego momentu, co do zasady nie przewiduje przesyłania ofert w formie papierowej. Cała komunikacja między zamawiającymi a wykonawcami ma  już się obywać w formie elektronicznej.

Budowa platformy stanowi główną część projektu -e-Zamówienia – elektroniczne zamówienia publiczne współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Obecnie część zamawiających korzysta z prywatnych rozwiązań, część z tymczasowego narzędzia miniPortal, które ma zastąpić nowa platforma.

 

Pandemia przyspieszyła cyfryzacje przetargów

 

Wydłużone terminy na złożenie oferty, transmisje online z otwarć i…postępowania przenoszone do Internetu. W trakcie trwającej pandemii Covid-19 w Internecie są prowadzone wszystkie przetargi powyżej progów. Te poniżej również mogą, ale mało który zamawiający był tym dotychczas zainteresowany. W ostatnich miesiącach to się zmieniło i siłą rzeczy przeniosło do sieci. Również dlatego, że cześć urzędów zaczęła pracować zdalnie.

W obszarze zamówień publicznych na dostawy energii elektrycznej lub gazu ziemnego tradycyjna, analogowa forma przetargów był powszechnym zjawiskiem. Także dlatego, ze sam rynek niezależnych sprzedawców jeszcze niedawno nie propagował elektronicznych form zawierania umów sprzedaży, obsługi klientów, czy samego procesu zmiany sprzedawcy. W ostatnich kilku latach trend ten się zmienił, także za sprawą firmy Po Prostu Energia S.A. w likwidacji., która postawiła na pełna digitalizację zmiany sprzedawcy. Dziś firma z powodzeniem startuje w przetargach na dostawę prądu i gazu dla podmiotów z sektora administracyjnego, wykorzystując swoje cyfrowe know-how w obsłudze klientów biznesowych.

 

E-podpis wyzwaniem dla procesu przetargowego

 

E-podpis, elektroniczny podpis kwalifikowany to udogodnienia, z których Po Prostu Energia S.A. w likwidacji. korzysta od początku istnienia firmy. Dlatego jako Wykonawcy w cały procesie przetargowym, zarówno teraz w czasie pandemii, jak i po Nowym Roku nie spodziewamy się większych problemów z tym wymogiem nowej ustawy o zamówieniach publicznych.

 

Konsultacje rynkowe w przetargach

 

Nowa ustawa wprowadza także możliwość przeprowadzenia przez Oferenta jeszcze przed rozpoczęciem przetargu, konsultacji rynkowych w celu przygotowania i poinformowania potencjalnych wykonawców usługi o swoich planach i wymogach. Takie konsultacje i doradztwo mają pomóc Zamawiającym w jak najlepszym konstruowaniu SIWZ oraz uwzględnianie w wymogach aktualnych trendów, nowych technologii i rozwiązań, a nie powielanie schematów zamówień publicznych wypracowanych wiele lat temu. Także w Po Prostu Energia S.A. w likwidacji. Doradcy ds. zamówień publicznych chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w przetargach na zakup energii elektrycznej i przetargach na gaz.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy