Telefon
Infolinia: PN 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: PN 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
2 października 2020 2020-11-09

  Wydatki na energię elektryczną są jednym...

 active  active

Metody i sposoby optymalizacji energii elektrycznej

 

Wydatki na energię elektryczną są jednym z największych kosztów, jakie ponoszą przedsiębiorstwa. Bardzo często stanowią aż 30% budżetu operacyjnego, którym dysponuje firma. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą zmniejszyć kwoty przeznaczane na comiesięczne zużycie prądu.

 

Termoizolacja budynków

Termoizolacja odpowiada za oddzielenie wnętrza budynku od wpływu środowiska zewnętrznego. Dzięki niej możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz firmy, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności energetycznej. Za termoizolację odpowiadają nie tylko ściany, a w tym np. płyty warstwowe, lecz również dach, okna i drzwi. Wszelkie nieszczelności prowadzą bowiem do szybszego wychładzania wnętrz, a tym samym do zauważalnych strat energetycznych. Odpowiednia izolacja zapewni zatem redukcję kosztów w firmie, a także ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami z zewnątrz.

 

Wybór oświetlenia

Wbrew pozorom – tak prosta kwestia, jaką jest wybór odpowiednich rozwiązań oświetleniowych, może mieć bardzo duży wpływ na zużycie energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. Najlepszym sposobem na optymalizację systemu oświetlenia w firmie będzie zamontowanie świateł LEDowych, które należą do najbardziej energooszczędnych na rynku. Nie jest to jednak rozwiązanie tanie, dlatego przede wszystkim warto postawić na ich wykorzystanie w magazynach i halach produkcyjnych. W pomieszczeniach socjalnych oraz biurowych można z kolei zdecydować się na montaż tańszych energooszczędnych świetlówek.

 

Sprawdzenie faktur

Rachunki za media zawierają sporo cennych (z punktu widzenia firmy) informacji. Pokazują one bowiem dokładnie, w jaki sposób zakład zużywa prąd i wodę, dzięki czemu pomagają ocenić wydajność energetyczną przedsiębiorstwa. Wystarczy jedynie dokładnie prześledzić faktury za energię elektryczną z całego roku i w ten sposób określić widoczne trendy we wszystkich okresach. Bardzo często możliwe staje się wówczas zidentyfikowanie wszelkich nieefektywności oraz istotnych różnic między poszczególnymi miesiącami. W oparciu o te informacje łatwiej jest również określić cele i limity na kolejny rok.

 

Systemy chłodzenia

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej w firmie, są przemysłowe systemy chłodzenia. Co ciekawe, mogą one niekiedy odpowiadać nawet za 60% całego zużycia prądu w przedsiębiorstwie, pracując często z pełną mocą, pomimo braku takiej konieczności. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór sprzętu, jego konfiguracja i konserwacja, a także właściwe zaprogramowanie systemu odpowiadającego za sterowanie chłodzeniem.

 

Optymalizacja kilku istotnych elementów powodujących nieefektywność energetyczną może skutecznie pomóc firmom w redukcji kosztów energii elektrycznej. Tego typu działania wpłyną również na wizerunek przedsiębiorstwa jako proekologicznego i prowadzącego zrównoważoną działalność. Kompleksowa analiza zużycia prądu w firmie z pewnością przyniesie zatem w niedługim czasie zauważalne efekty.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy