Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
13 stycznia 2021 2021-03-16

Uważasz, że Twoje firmowe rachunki za prąd...

 active  active

Które urządzenia pobierają najwięcej prądu w Twojej firmie i jak temu zaradzić?

Uważasz, że Twoje firmowe rachunki za prąd są zbyt wysokie? Opłaty za energię elektryczną zależą od bardzo wielu czynników. Warto zastanowić się, czy umowa z obecnym sprzedawcą jest naprawdę korzystna i w razie potrzeby zmienić go bezpłatnie i bez zbędnych formalności. Zastanów się również, które urządzenia wykorzystywane w Twoim przedsiębiorstwie pobierają najwięcej prądu i w jaki sposób możesz ograniczyć jego zużycie. Oto kilka podpowiedzi.

 

Firmowe AGD

Jeśli Twoja firma działa w branży produkcyjnej lub przemyśle, prawdopodobnie wiele energii elektrycznej pochłania wykorzystywana w niej infrastruktura. Decyzja o jej modernizacji może wiązać się z wysokimi nakładami finansowymi, dlatego z pewnością jest trudna do podjęcia. Co innego w przypadku firmowego AGD. Twoi pracownicy z pewnością korzystają z lodówki, która podobnie jak w gospodarstwie domowym charakteryzuje się najwyższym poborem energii elektrycznej spośród wszystkich urządzeń.

Najbardziej energooszczędne lodówki pobierają z instalacji kilka kilowatogodzin dziennie, co oznacza grubo ponad 2000 kWh rocznie i cenę prądu przekraczającą 1000 zł. Warto poszukać tutaj oszczędności. Jeśli dysponujesz starszym sprzętem, na przykład klasy energetycznej B lub A, prawdopodobnie płacisz za prąd 2-3 razy więcej. Koniecznie rozważ wymianę lodówki, bo inwestycja zwróci się nawet w ciągu dwóch lat! Na tej samej zasadzie warto dokonać wymiany zmywarki, kuchenki mikrofalowej czy czajnika elektrycznego.

 

Oświetlenie budynku

Źródłem oszczędności będzie także wymiana firmowego oświetlenia na energooszczędne. Decydując się na LED-y, możesz płacić za prąd nawet o 80% mniej przy równie efektywnym oświetleniu. Warto przy okazji przypomnieć, że oświetlenie tego rodzaju jest przy okazji bardziej długowieczne, a więc zaoszczędzisz również na kosztach jego eksploatacji. Postaraj się o to, aby Twoi pracownicy nie nadużywali obecnego w firmie oświetlenia. Tam, gdzie to możliwe i racjonalne, zamontuj czujniki ruchu. Nawet w małym biurze szybko dostrzeżesz oszczędności wynikające z modernizacji świetlówek.

 

Biurowa elektronika

Jeżeli jesteś właścicielem biura, także urządzenia w nim wykorzystywane przyczyniają się do stosunkowo wysokich rachunków za energię elektryczną. Zużycie energii elektrycznej przez komputer stacjonarny jest ciężkie do oszacowania, ponieważ zależy od modelu, wieku urządzenia, a także częstości jego eksploatacji. W przypadku przynajmniej kilku komputerów zużycie prądu sięga setek, a nawet tysięcy zł rocznie. Przeciętny laptop pobiera kilka razy mniej prądu, nie wspominając już o modelach energooszczędnych.

Zadbaj o to, aby pracownicy wyłączali bądź przenosili w stan uśpienia urządzenia, z których aktualnie nie korzystają. Dotyczy to nie tylko komputerów, ale także ekranów, kserokopiarek, drukarek czy niszczarek. W trakcie weekendu lub dłuższych przerw w pracy urządzenia te powinny być całkowicie wyłączone, podobnie jak router. Spore oszczędności przyniesie zamontowanie w biurze listew zasilających, pod warunkiem, że pracownicy będą z nich korzystać.

Zużycie energii w swoim przedsiębiorstwie najlepiej wyliczyć indywidualnie. Pomnóż moc pobieraną przez każde urządzenie przez czas jego pracy i zidentyfikuj najsłabsze punkty. Następnie dokonaj kalkulacji, jak wiele zaoszczędzisz wymieniając konkretne sprzęty. To inwestycja, na którą naprawdę warto się zdecydować!

 

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy