Telefon
Infolinia: PN 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: PN 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Kotły kondensacyjne – czy są opłacalne i czy możesz liczyć na dofinansowanie do ich zakupu?
29 czerwca 2020 2020-07-21

  Każdy właściciel budynku stoi przed wyborem...

 active  active

Kotły kondensacyjne – czy są opłacalne i czy możesz liczyć na dofinansowanie do ich zakupu?

 

Każdy właściciel budynku stoi przed wyborem sposobu ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Jeśli obiekt nie ma dostępu do miejskiej sieci ciepłowniczej, jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań może być zastosowanie nowoczesnego gazowego kotła kondensacyjnego.

 

W wielu przypadkach działalność gospodarcza jest prowadzona w budynkach, w których działa nieefektywny system centralnego ogrzewania (C.O.) i podgrzewania wody. Właściciele takich obiektów, jak również przedsiębiorcy wynajmujący w nich powierzchnie, nie muszą być skazani na stare typy pieców. Nie chodzi nawet tylko o to, by raz na zawsze pozbyć się z budynku tzw. kopciucha, który najbardziej przyczynia się do powstawania smogu i zatruwania w okolicy atmosfery. Niemniej ważne od aspektów ekologicznych jest również to, by system C.O. był efektywny kosztowo i wygodny w użytkowaniu. Zamiast pieca węglowego, paleniska z otwartymi komorami spalania (w tym także starych typów kotłów gazowych), można budynek wyposażyć w nowoczesny, gazowy kocioł kondensacyjny. Taki typ kotła gwarantuje względnie spore oszczędności, jest najbardziej ekologiczną alternatywą dla innych rozwiązań i – co może najważniejsze – można go kupić z dotacją finansową lub za pożyczkę o atrakcyjnym oprocentowaniu!

 

Inwestor ma duży wybór rozwiązań

Na rynku dostępna jest szeroka gama pieców i kotłów przeznaczonych do spalania różnego rodzaju paliw. Między poszczególnymi rozwiązaniami występują zasadnicze różnice, nie tylko w budowie (wielkość urządzenia, liczba i typ palenisk, użyte materiały konstrukcyjne), metodach dozowania paliwa do paleniska, czy sposobie nagrzewania cieczy w instalacji C.O. Oprócz tych cech równie ważne różnice polegają na sposobie odprowadzania spalin z paleniska kotła oraz doprowadzania do niego powietrza. Ma to decydujący wpływ na efektywność energetyczną spalania, ekologiczność kotła i skalę możliwych do uzyskania oszczędności.

 

Kotły konwencjonalne a kondensacyjne – najważniejsze różnice

W gazowych kotłach konwencjonalnych temperatura spalin wyprowadzanych z komory spalania jest stosunkowo wysoka. Nawet jeśli w nowoczesnym kotle tego typu spaliny ulegają nieznacznemu wychłodzeniu, ich temperatura wciąż powinna przekraczać 100oC, a w praktyce jest ona jeszcze wyższa i oscyluje wokół 120oC. Dlaczego temperatura spalin powinna być wysoka? Ponieważ metale, z których zbudowane są wymienniki ciepła w kotłach konwencjonalnych, są nieodporne na działanie pary wodnej bogatej o odczynie kwaśnym – właśnie taki kondensat powstaje przy schładzaniu spalin gazu ziemnego. Konieczność utrzymania wysokiej temperatury spalin powoduje, że konwencjonalny kocioł nie jest w pełni efektywny energetycznie. Znaczna część energii cieplnej jest bezpowrotnie tracona w wyniku odprowadzania gorących spalin do przewodu kominowego i do atmosfery. Właśnie przez to nawet najnowocześniejsze urządzenia mają rzeczywistą efektywność energetyczną (względem kaloryczności paliwa) na poziomie niewiele ponad 90% i nigdy nie zbliży się ona do 100%.

 

W kotłach kondensacyjnych spaliny przed odprowadzeniem do przewodu kominowego ulegają znacznemu schłodzeniu – niekiedy osiągają temperaturę zaledwie około 30 oC. Wymienniki ciepła w tego typu urządzeniach nie są podatne na negatywny wpływ kwaśnego kondensatu. Energia cieplna spalin pozostaje więc w budynku, zwiększając efektywność spalanego paliwa. W kotłach kondensacyjnych efektywność grzewcza sięga nawet 110%. To powoduje, że w porównaniu do kotła konwencjonalnego podgrzanie takiej samej ilości wody lub kubatury pomieszczeń wymaga niemal 20% mniej gazu (różnica między starymi typami kotłów wynosi nawet 30%) – jest to oczywiste źródło oszczędności dla właściciela budynku.

 

Sprawdź naszą ofertę gazu dla firm!

 

Program Czyste Powietrze – kotły kondensacyjne to najkorzystniejsza opcja

Warto pamiętać, że w ramach trwającego programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie lub niskooprocentowaną pożyczkę m.in. na wymianę starych, nieefektywnych energetycznie i nieekologicznych źródła ciepła na nowe kotły, które spełniają wymogi określone w programie. Każdy właściciel budynku jednorodzinnego może uzyskać dofinansowanie w skali od 15 do 90% wydatków zrealizowanych w ramach inwestycji o wartości do 53 tys. zł. Część kosztów można dodatkowo pokryć z niskooprocentowanej pożyczki. Skala dofinansowania zależy od poziomu dochodu przypadającego na osobę mieszkającą w budynku.

Inne opcje dla firm wymieniających źródło ciepła

Program Czyste Powietrze to nie jedyna forma dofinansowania modernizacji systemu C.O. Swoje programy wsparcia finansowego inwestorów wymieniających stare piece na nowe realizują także gminy i miasta, jednak uwaga: programy te mają zasięg lokalny i w zależności od regionu występują znaczne różnice w skali dofinansowania (wahają się one od jednego do kilkudziesięciu tysięcy złotych). Poza tym nie każda gmina zapewnia tego rodzaju wsparcie. Warto też zwrócić uwagę na pewien trend – z roku na rok lokalna administracja obniża kwoty dofinansowania, dlatego lepiej nie odkładać decyzji o wymianie pieca na później.

 

Dofinanosowanie do pieca w poszczególnych miastach w Polsce 2020

 

Aby skorzystać z dotacji, trzeba wypełnić i złożyć w gminie odpowiedni wniosek, wraz z potwierdzeniem prawa własności do nieruchomości oraz kosztorysem inwestycji. Kosztorys ten musi obejmować demontaż starego i zakup nowego urządzenia grzewczego. Poza tym inwestor musi zachować wszystkie dokumenty księgowe – faktury i rachunki dokumentując przy tym ich faktyczną zapłatę. Dotacja realizowana jest na podstawie zawartej z gminą umowy po rozliczeniu inwestycji.

 

Koniecznie sprawdź: Zielona energia – eko oferta dla domu lub firmy

 

Kocioł kondensacyjny – korzyści finansowe i ekologiczne

Przy okazji refinansowania inwestycji w nowe piece czy kotły grzewcze, najkorzystniejszą opcją jest zakup kondensacyjnego kotła gazowego. Przemawia za tym kilka argumentów:

  • Paliwo gazowe jest najbardziej ekologiczne – w porównaniu do paliw stałych w wyniku spalania błękitnego paliwa nie powstają szkodliwe pyły a do atmosfery trafia wielokrotnie mniej szkodliwych substancji – ok. 10-krotnie mniej tlenków siarki, dwukrotnie mniej czadu (CO) i około 30% mniej CO2. Poza tym w wyniku spalania nie dochodzi do emisji pyłów oraz nie powstaje popiół.
  • Gaz jest wciąż względnie niedrogim paliwem – jego ceny w ostatnich latach spadały. Podpisując umowę ze sprzedawcą gazu teraz, można zapewnić stałą cenę gazu przez cały okres jej trwania.
  • Gazowy kocioł kondensacyjny w porównaniu z konwencjonalnym zużywa 20 – 30% mniej paliwa. To przekłada się na mniejszą całościową emisję CO2 w trakcie użytkowania kotła oraz oszczędności finansowe. Cena kotła kondensacyjnego jest wprawdzie wyższa od konwencjonalnego, jednak z różnych wyliczeń opłacalności inwestycji wynika, że nawet bez uwzględnienia dofinansowania wyższa cena zwraca się z wypracowanych oszczędności średnio w ciągu 4 lat.
  • Kotły kondensacyjne cechuje maksymalna możliwa efektywność spalania. Właściciele takich urządzeń mają poczucie satysfakcji, że działają w duchu ekologii.
  • Nowoczesne kotły kondensacyjne wykazują większą trwałość w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych.

 

Żyjemy w czasach, w których dla coraz większych grup ludzi ekologia staje się priorytetem. I nie chodzi wcale o modę, lecz o rzeczywistą potrzebę zdrowego życia, troski o jakość powietrza i chęci działania w zgodzie z naturą. Jak przekuć dobre chęci w działania? Właściciel budynku mieszkalnego czy firmy współpracując z Po Prostu Energia S.A. w likwidacji. może zrezygnować z ogrzewania poprzez spalanie paliw stałych i wybrać ekologiczne błękitne paliwo, utrzymując przy tym stałą cenę gazu na cały okres trwania umowy. Może też pójść dalej i wybrać EKO OFERTĘ, aby mieć pewność, że użytkowana energia elektryczna pochodzi z odnawialnych źródeł. Po Prostu Energia S.A. w likwidacji. w ramach EKO OFERTY wydaje Certyfikaty Gwarancji Pochodzenia energii elektrycznej z OZE.

 

W duchu ekologii można działać na wielu polach, tym bardziej, że w zasięgu ręki są programy pozwalające uzyskać dofinansowanie i naprawdę atrakcyjne pożyczki na eko-inwestycje.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

1 komentarz

  • Gosia says:

    Czy wymieniajac stary kocioł gazowy na nowy kocioł gazowy kondensacyjny mogę ubiegać sie o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy