Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
1 kwietnia 2021 2021-04-07

Gaz ziemny jest uważany za najlepsze paliwo...

 active  active

Kolor gazu – czy ma wpływ na Twoje rachunki?

Gaz ziemny jest uważany za najlepsze paliwo naturalne, ponieważ jest ekologiczny i emituje śladowe ilości szkodliwych zanieczyszczeń, więc zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska jest niewielkie w porównaniu z innymi paliwami.

 

Jaki kolor powinien mieć gaz w Twojej kuchence?

Gaz ziemny powinien występować w barwie jasnoniebieskiej. Taki kolor świadczy o tym, że proces spalania przebiega prawidłowo. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kolor gazu w Twojej kuchence zmienia kolor na jasnożółty lub pomarańczowy. Może to oznaczać proces nieprawidłowego spalania i mieć wpływ na zwiększenie zużycia gazu. Przyczyną jest najczęściej niewinne zabrudzenie palnika, jego złe zamontowanie lub spalanie resztek zanieczyszczeń znajdujących się pod garnkami i patelniami.

Jeśli kuchenka jest dość stara, a niektóre elementy zużyte, najlepiej wezwać fachowca, który dokona serwisu urządzenia, wyczyści je i w razie potrzeby dokona przeglądu instalacji.

Płomień może również zmienić barwę tylko na chwilę, np. podczas doprawiania potraw, gdy spadnie Ci na niego trochę przypraw. Jest to zjawisko całkiem naturalne, nie powinno budzić zaniepokojenia i w żadnym wypadku nie oznacza złej jakości dostarczanego gazu.

Niekiedy może też dojść do zanieczyszczeń w instalacji gazowej i wtedy należy niezwłocznie poinformować o tym odpowiednich specjalistów, którzy zajmą się problemem.

 

O czym należy pamiętać, użytkując w domu gaz ziemny?

Oryginalnie gaz ziemny nie posiada żadnego zapachu. Jednak dla zwiększenia bezpieczeństwa osób użytkujących gaz w swoim domu, jest on nawaniany. Jest to specjalny proces technologiczny, który polega na nadawaniu bezwonnym gazom charakterystycznego zapachu. Ma to na celu szybkie i precyzyjne wykrycie nieszczelności w instalacjach. Ponadto gaz, który możesz wyczuć, daje Ci możliwość reagowania w momencie, gdy przez przypadek kuchenka gazowa będzie włączona.

Jeśli poczujesz w mieszkaniu lub firmie niepokojący zapach dobiegający z kuchni, natychmiast sprawdź stan kuchenki, a w razie potrzeby – zawiadom pogotowie gazowe. Zatrucia tlenkiem węgla są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia wszystkich domowników.

Objawy są podobne do przeziębienia, jednak nie wolno ich lekceważyć. Może pojawić się ból głowy, senność, zmęczenie oraz nudności.

Co prawda nie istnieje domowa metoda sprawdzania jakości gazu, jednak na sieci przemysłowej zamontowane są specjalne analizatory automatyczne, które na stałe monitorują skład i parametry gazu. Ponadto specjaliści zajmujący się instalacjami gazowymi, posiadają na swoim wyposażeniu tzw. chromatografy. Są to urządzenia, których obsługa wymaga specjalistycznego przeszkolenia, a ich użycie pozwala na dokonanie jakościowej analizy gazu ziemnego.

 

Podsumowując, utrzymanie kuchenki we właściwym stanie technicznym oraz szybka reakcja w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, jest gwarancją na bezpieczne użytkowanie gazu w Twoim domu.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy