Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Różnice
15 października 2019 2020-07-22

Choć wyglądają podobnie, nie należy mylić kolektorów...

 active  active

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Różnice

Choć wyglądają podobnie, nie należy mylić kolektorów słonecznych z panelami fotowoltaicznymi. Obie instalacje wprawdzie wykorzystują światło słoneczne, ale pierwsza służy dostarczaniu ciepła, a druga – wytwarzaniu energii elektrycznej.

 

Panel słoneczny (lub panel solarny) to określenie, które już na stałe zagościło w naszym języku i codziennym życiu. Różnego rodzaju panele słoneczne stały się częścią krajobrazu – widać je na dachach domów, marketów, fabryk, ale też w ogrodach, na samochodach, nad przejściami dla pieszych, a nawet na camperach. Panel słoneczny, czyli urządzenie wykorzystujące światło dzienne, jest jednak określeniem nie do końca precyzyjnym, a to dlatego, że wszechobecne i zupełnie darmowe dobrodziejstwo słońca można wykorzystać na dwa sposoby: do uzyskania ciepła lub prądu. Warto więc robić rozróżnienie między panelami fotowoltaicznymi, których zadaniem jest produkcja energii elektrycznej, a kolektorami słonecznymi, które dostarczają ciepło do budynków lub podgrzewają wodę.

 

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektor słoneczny absorbuje światło i zamienia jego energię w energię cieplną, którą przejmuje określony nośnik rozprowadzający ciepło w podłączonej do kolektora instalacji. Nośnikiem tym może być powietrze lub płyn. Ze względu na to, iż kolektory słoneczne są instalowane na zewnątrz budynków z myślą o całorocznym przeznaczeniu, w podłączonych do nich instalacjach stosuje się niezamarzające płyny, najczęściej glikol.

 

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Do ich produkcji wykorzystywane są ogniwa fotowoltaiczne oparte na półprzewodnikach, w których najczęściej montuje się kryształy krzemu. Powstający w takim ogniwie prąd wykorzystuje zjawisko fotoelektryczne, które polega na wprowadzeniu w ruch elektronów pod wpływem światła (fotonów). Kolektory fotowoltaiczne podłącza się do instalacji elektrycznej budynku, dzięki czemu właściciel uzyskuje znaczne oszczędności. Gdy ogniwo wytwarza prąd, jest on wykorzystywany w pierwszej kolejności, co pozwala zredukować pobór energii z zewnętrznej sieci.

 

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne

 

Koniecznie sprawdź: Zielona energia – eko oferta dla domu lub firmy

 

Korzyści z wykorzystania paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych

Instalacja paneli wykorzystujących promieniowanie słoneczne przynosi wymierne oszczędności. Zasadniczą korzyścią w przypadku kolektorów jest darmowa energia cieplna dostarczona do budynku lub wykorzystana do podgrzania wody. W przypadku paneli fotowoltaicznych jest to w zasadzie darmowy prąd z w pełni odnawialnych źródeł, który można wykorzystać w dowolnym celu. Co więcej, w słoneczne dni, gdy panele wytwarzają więcej energii niż się jej zużywa, nadwyżki można magazynować lub sprzedawać do sieci. Oczywiście, w kalkulowaniu rzeczywistych oszczędności finansowych należy uwzględnić z jednej strony koszt inwestycji w zakup oraz montaż paneli i niezbędnych instalacji, a z drugiej strony ewentualny zwrot poniesionych wydatków w postaci różnego rodzaju programów refundacji.

 

W niektórych sytuacjach, przy dobrej ekspozycji na słońce (odpowiednie nachylenie dachu, brak zacienienia przez drzewa czy inne budynki) dobór odpowiedniej ilości paneli może całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego lub małej firmy. W dobie szybko rosnących cen energii elektrycznej, a także wysokich cen opału, inwestycja w fotowoltaikę jest jednym z najlepszych ekonomicznych wyborów – nie tylko daje natychmiastowe oszczędności, ale jest ekologiczna, przyjazna środowisku i nieszkodliwa dla otoczenia. Energia pochodzi wprost ze słońca, które jest nam dane od zawsze i na zawsze, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, których zasoby są ograniczone. Warto też podkreślić, że instalacje wykorzystujące energię słoneczną są dość trwałe. Producenci tych urządzeń zazwyczaj udzielają długiej nawet 25-letniej gwarancji.

 

Opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne i fotowoltaiczne panele

Zarówno kolektory słoneczne jak i ogniwa słoneczne spełniają swoją funkcję, gdy świeci słońce, a same panele są skierowane pod odpowiednim kątem w stronę słońca. Niestety, w pochmurne dni instalacja nie wytwarza dostatecznie dużo ciepła, dlatego jesienią i zimą kolektory słoneczne mogą jedynie w niewielkim stopniu być uzupełnieniem dla alternatywnych źródeł ciepła. Podobnie jest z ogniwami fotowoltaicznymi, które w mniej nasłonecznionych miesiącach mogą nie zapewnić właścicielowi wystarczającej ilości prądu. Dlatego też, rozsądną opcją jest zbilansowanie nadwyżek i potrzeb energetycznych poprzez montaż akumulatorów magazynujących energię wytworzoną w miesiącach o największym nasłonecznieniu (od kwietnia do września).

 

W opinii naukowców zajmujących się problematyką ogniw, baterii i magazynowania energii, już w niedalekiej przyszłości popularne będą autonomiczne systemy działające przy gospodarstwach domowych, oparte właśnie na panelach fotowoltaicznych oraz akumulatorach magazynujących energię na miesiące, w których brakuje światła słonecznego. Z perspektywy gospodarstwa domowego, w którym mieszka 5 osób, inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne rocznie może przynieść ponad 3 tys. zł oszczędności. Gdy przemnożymy to przez 25 lat użytkowania jednej instalacji uzyskamy około 75 tys. zł czystego zysku. Dodajmy do tego skalę refundacji w ramach programów wspierających rozwój ekologicznych inwestycji oraz ewentualne zyski z odsprzedanych nadwyżek energii do sieci, a w pełni uzyskamy prawdziwe korzyści finansowe.

 

W obliczu polityki UE, która zakłada szybkie odchodzenie od energii pozyskiwanej ze spalania paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł (OZE), praktycznie nie ma innej drogi, jak tylko inwestowanie w fotowoltaikę. Spójrzmy zresztą na to, co dzieje się za zachodnią granicą Polski: niemal 55% zapotrzebowania na energię Niemiec, największej gospodarki w tej części świata, w pierwszej połowie 2019 r. już pochodziło z OZE. Niemal 9% zapotrzebowania całego kraju na energię udało się tam pozyskać ze słońca! Mimo tak świetnych wyników Niemcy wciąż inwestują w elektrownie słoneczne – za 10 lat udział OZE w produkcji energii ma wzrosnąć do ponad 60%. W Polsce ze słońca udaje się pozyskać mniej niż setną część tego, co w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi są wprawdzie liderem w całej Europie i Polsce ciężko będzie uzyskać podobne wskaźniki, mamy jednak tuż za granicą inspirujący wzorzec i jasny sygnał, w jakim kierunku będzie się rozwijać energetyka.

 

Sprawdź również: Zmiana sprzedawcy energii online

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy