Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
18 listopada 2020 2021-03-16

Wedle współczesnych trendów, należy dążyć do jak...

 active  active

Kogeneracja – na czym polega i dlaczego się opłaca?

Wedle współczesnych trendów, należy dążyć do jak najwyższej efektywności energetycznej, co jest rozwiązaniem zarówno przyjaznym środowisku, jak i opłacalnym z ekonomicznego punktu widzenia. W ten trend doskonale wpisują się ekologiczne źródła ciepła, takie jak gaz ziemny, energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł, jak również kogeneracja. Na czym polega to ostatnie rozwiązanie? Dlaczego tak bardzo się opłaca? W jaki sposób kogenerację wykorzystuje się w praktyce?

 

Na czym polega kogeneracja w energetyce?

Kogeneracja to proces, w którym końcowym produktem jest jednocześnie energia elektryczna i energia cieplna. Inny termin określający to zjawisko to wywodzące się z języka angielskiego określenie Combined Heat and Power, czyli CHP. Dzięki procesom technologicznym umożliwiającym kogenerację możliwe jest uzyskanie najwyższej efektywności energetycznej, a jednocześnie ograniczanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dlatego kogeneracja jest obecnie promowana przez instytucje europejskie i rządy. Wykorzystywane w procesie kogeneracji paliwo jest pożytkowane znacznie efektywniej, co dodatkowo prowadzi do oszczędności.

 

Jakie technologie stosuje się w kogeneracji?

Kogenerację stosuje się przede wszystkim w obiektach, które cechują się wysokim zapotrzebowaniem zarówno na energię elektryczną, jak i ciepło. Zwykle chodzi więc o duże budynki. Zaliczają się do nich szpitale, biurowce, hotele, a także większe budynki mieszkaniowe i całe osiedla. Szczególnym przypadkiem kogeneracji jest trójgeneracja. Nawet w polskim klimacie w cieplejszych porach roku coraz większe znaczenie odgrywa klimatyzacja. Znacząco podnosi ona komfort osób przebywających w budynku – w domach mieszkalnych chodzi o wygodę i zdrowie, natomiast w biurowcach i zakładach przemysłowych także o wyższą efektywność pracy w sprzyjających warunkach. Trójgeneracja to proces, w którym oprócz ciepła i energii elektrycznej instalacja obsługuje również właśnie klimatyzację.

 

W procesie kogeneracji lub trójgeneracji najczęściej używa się paliwa gazowego. Zastosowanie znajduje gaz ziemny, gaz ziemny zaazotowany, biogaz, a nawet gaz koksowniczy. Co prawda produktem ubocznym jego spalania jest dwutlenek węgla, jednak dzisiaj specjaliści są zgodni – gaz ziemny śmiało możemy zaliczyć do ekologicznych źródeł energii. Jego spalanie nie prowadzi do emisji szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu i siarki. Spalanie gazu ziemnego nie przyczynia się do powstawania smogu w naszych miastach, który jest często przyczyną chorób układu oddechowego, a finalnie wielu zgonów.

 

Jakie korzyści dla biznesu wynikają z kogeneracji?

Jedną z głównych zalet kogeneracji, jak również trójgeneracji, jest wspomniana wyższa efektywność energetyczna. Jeśli wytwarzanie prądu połączymy z wytwarzaniem ciepła i ewentualnie zasilaniem klimatyzacji w ramach jednego procesu, efektywność takiego systemu rośnie nawet o 30%. O tyle samo redukuje się także zużycie paliwa, co jest niezwykle korzystne z biznesowego punktu widzenia, a jednocześnie stanowi rozwiązanie przyjazne środowisku. Długoterminowa eksploatacja takiego systemu przynosi ogromne oszczędności, a zgromadzone w ten sposób środki można przeznaczyć na inwestycje i rozwój.

 

Kogeneracja jest również przyszłościowym rozwiązaniem na większą skalę. Można ją bowiem stosować w elektrociepłowniach komunalnych oraz przemysłowych. W ten sposób, w polskich warunkach kogeneracja prowadzi do ograniczenia spalania węgla kamiennego i brunatnego, co jest głównym celem transformacji energetycznej, jaka aktualnie ma miejsce w naszym kraju.

 

Prąd dla firm nie musi być drogi, podobnie jak źródła ogrzewania – w tym gaz ziemny. Przedsiębiorstwa podpisując długoterminowe umowy, mogą uniknąć podwyżek cen prądu, a zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest w wielu przypadkach możliwa w dowolnym momencie. Wprowadzenie do własnego biznesu kogeneracji to z pewnością przyszłościowe rozwiązanie, choć aktualnie nie każdy może sobie na nie pozwolić z przyczyn finansowych. Mimo wszystko, warto pamiętać o innych możliwościach prowadzenia biznesu w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, czego dobrym przykładem jest elektryczna z gwarancją pochodzenia z OZE. Przedsiębiorstwa, które korzystają z tego rozwiązania zyskują także w oczach potencjalnych klientów, którym troska o środowisko nie jest obca.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy