Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
16 września 2020 2020-11-09

  Przedsiębiorstwa nierzadko wydają nawet 20% swojego...

 active  active

Jesteś przedsiębiorcą? Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, analizując oferty na prąd i gaz!

 

Przedsiębiorstwa nierzadko wydają nawet 20% swojego budżetu na energię elektryczną. Jesienią, zimą i wczesną wiosną kolejną pokaźną pozycję w kosztach stanowią rachunki za ogrzewanie, w wielu przypadkach przy pomocy gazu ziemnego. Charakterystyka rynków dostaw prądu i gazu jest bardzo zbliżona i, co ważne, w obu przypadkach klienci biznesowi mają pełną swobodę w wyborze sprzedawcy. Na co zwrócić uwagę, wybierając optymalną ofertę?

 

Sprzedawcy gazu i prądu – zmiana możliwa w dowolnym momencie

Niekiedy analizę ofert dotyczących sprzedaży prądu i gazu przeprowadzamy, gdy umowa zbliża się do końca. To błąd – zmiana sprzedawcy jest możliwa w dowolnym momencie, a podmiot jest niezależny od dystrybutora, dlatego nie wiąże się ona z koniecznością wymiany infrastruktury – przyłączy i liczników. Sama procedura jest bezpłatna. Gaz dla firm oraz prąd dla firm mogą być tańsze u konkurencyjnego sprzedawcy, więc warto na bieżąco analizować oferty podmiotów działających w regionie.

 

Jak uniknąć w przepłacania za prąd – audyt energetyczny

Co jakiś czas przedsiębiorstwa powinny przeprowadzać audyt energetyczny i pod jego kątem analizować obecną, jak również przyszłą umowę z dostawcą prądu. Powód jest prosty – dokładne dopasowanie zawartej w dokumencie mocy umownej do faktycznego zużycia jest dla firmy bardzo korzystne finansowo. Jeśli jest ona zbyt wysoka, przedsiębiorstwo ponosi opłaty za niewykorzystany prąd. Z kolei w przeciwnej sytuacji – kiedy pobór energii elektrycznej przekracza moc umowną, stawka wzrasta aż dziesięciokrotnie.

 

Brak ukrytych kosztów na fakturze

Faktury za gaz oraz prąd można podzielić na dwie części. W jednej z nich znajdują się opłaty uiszczane na rzecz dystrybutora – na ich kształt i wysokość odbiorca ma bardzo ograniczony wpływ. Co innego, jeśli chodzi o część faktury dotyczącej sprzedawcy. Rachunki za prąd i gaz powinny uwzględniać wyłącznie stałą miesięczną opłatę handlową, jak również opłatę za faktyczne zużycie. Pozostałe pozycje należy traktować raczej jako opłaty ukryte. Wszystkie potencjalne koszty powinny być zawarte w ofercie prezentowanej przez sprzedawcę, a następnie w umowie, którą warto przestudiować przed podpisaniem.

 

Długie umowy jako ograniczenie ryzyka finansowego

Oferty sprzedawców gazu i prądu różnią się od siebie także długością umowy. Dłuższa umowa powinna stanowić gwarancję stałej ceny. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa można to traktować jako ograniczenie ryzyka związanego z fluktuacjami cen obowiązujących na rynku. Wystarczy przypomnieć sobie, jak w ostatnich latach rosły ceny prądu w Polsce, między innymi ze względu na opłaty emisyjne dotyczące dwutlenku węgla. Trzyletnia umowa może więc okazać się doskonałym zabezpieczeniem na wypadek ich kolejnych wzrostów. Ceny prądu dla firm nie są zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki, więc przedsiębiorcy nierzadko zmuszeni są sięgnąć głębiej do portfela.

 

Prąd z odnawialnych źródeł energii, czyli troska o dobry wizerunek przedsiębiorstwa

Społeczna odpowiedzialność biznesu to gorący trend przynajmniej od kilku lat, podobnie jak troska o ekologię. Oba czynniki można ze sobą połączyć, decydując się na prąd  z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł. Warto sprawdzić, którzy sprzedawcy energii elektrycznej posiadają go w swojej ofercie. To dobry sposób, aby pokazać swoim potencjalnym klientom i partnerom biznesowym, że troska o środowisko nie jest Twojej firmie obca!

Racjonalny wybór sprzedawcy prądu i gazu to potencjalne źródło sporych oszczędności, a także dodatkowe atuty w firmowym wizerunku. Warto zatem dokładnie zapoznać się ze szczegółami konkurencyjnych ofert dostaw energii, by mieć pewność, że ostateczna decyzja padnie na tę najlepszą.

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy