Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
19 czerwca 2020 2020-07-21

Zdecydowana większość firm korzysta – w mniejszym...

 active  active

JDG – czy wymaga przejścia na taryfę dla firm?

Zdecydowana większość firm korzysta – w mniejszym lub większym stopniu – z energii elektrycznej. Jednakże, czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga od odbiorcy przejścia na taryfy dla firm?

 

W Polsce funkcjonują ponad 3 miliony firm, z czego większość, bo 2,2 mln stanowią mikroprzedsiębiorstwa. Struktura jednoosobowych działalności gospodarczych jest zróżnicowana. Niektóre z nich to małe firmy, które zatrudniają po kilka osób, inne to przedstawiciele wolnych zawodów. Ponadto do ich grona zaliczają się osoby pracujące w formie samozatrudnienia.

 

Dlaczego prąd dla firm jest droższy?

Zadanie pytania w ten sposób jest bardzo istotne ze względu na fakt, że generalnie w Polsce energia dla firm jest droższa. Taryfy dla firm cechują się z wyższymi kosztami z dwóch głównych powodów.

Pierwszy z nich wiąże się z Urzędem Regulacji Energetyki. Jednym z zadań tej instytucji jest zatwierdzanie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, korzystających z taryfy G. Ponadto, Urząd Regulacji Energetyki ma za zadanie zadbać o stabilność cen prądu dla odbiorców końcowych, więc jeśli uzna to za zasadne, może pokrywać różnicę w cenie prądu wynikającą z potencjalnych podwyżek, a nawet zamrozić stawki. Taryfy dla firm niestety nie podlegają tym regulacjom, więc zależą od rynku i polityki poszczególnych dystrybutorów energii.

Drugi czynnik, z powodu którego taryfy dla firm wiążą się z wyższymi kosztami, ma aspekt praktyczny. Chodzi o moc umowną dostarczaną do finalnych odbiorców. Pod tym pojęciem kryje się ilość energii, która jest dostarczona do punktu poboru w konkretnym momencie. Jej wysokość określa się w umowie, a dla przedsiębiorstwa stanowi ona gwarancję, że prąd będzie stale docierał do firmy z określoną mocą odpowiadającą zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa. Taryfy dla firm charakteryzują się wyższą mocą umowną, ponieważ to właśnie przedsiębiorstwa wykorzystują większą liczbę urządzeń elektrycznych niż gospodarstwa domowe, dlatego ich zapotrzebowanie jest z reguły znacznie wyższe.

 

Niektóre mikroprzedsiębiorstwa w formie jednoosobowych działalności gospodarczych nie wykazują dużego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wystarczy wyobrazić sobie specjalistę, który pracuje wyłącznie zdalnie, a do wykonywania swoich zadań potrzebuje jedynie komputera osobistego. Ta sama sytuacja dotyczy również artystów, którzy w domowych pracowniach nie wykorzystują prądu do niczego więcej niż oświetlenie. Czy korzystanie ze specjalnej taryfy dla firm jest w przypadku takich mikroprzedsiębiorstw zasadne i czy stanowi konieczność?

 

 Sprawdź naszą ofertę prądu dla firm

 

 

Kiedy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej może korzystać z taryfy G?

W praktyce z taryfy G nie korzystają wyłącznie gospodarstwa domowe. Odbiorcami końcowymi w oparciu o takie stawki bywają między innymi obiekty kultu religijnego, hospicja, niektóre instytucje publiczne czy domy dziecka. Jednoosobowe działalności gospodarcze nie należą oczywiście do żadnej z tych kategorii, ale również mają prawo korzystania z taryfy G pod pewnymi warunkami, chociaż wiele w tej kwestii zależy od dystrybutora energii elektrycznej. Najczęściej przyjmuje się, że jednoosobowa działalność gospodarcza może rozliczać się za prąd jak gospodarstwo domowe, jeżeli jest prowadzona z domu lub mieszkania, ale to nie wszystko. Kolejne warunki to nieprzejmowanie w tym miejscu klientów i pacjentów, a także nieprowadzenie fizycznej sprzedaży towarów i usług. Warto pamiętać, że dystrybutora energii nie interesuje miejsce wykonywania działalności gospodarczej, ale miejsce jej zarejestrowania.

 

Kiedy właściciel jednoosobowej działalności musi wybrać taryfę C?

Dlatego niektóre jednoosobowe działalności gospodarcze muszą korzystać z taryfy dla firm. Taki warunek dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw, których działalność nie jest prowadzona w mieszkaniu, a w wynajętym lokalu użytkowym. Jednoosobowe działalności gospodarcze mają różny charakter, więc stosunkowo często są firmami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Zatrudniają wielu pracowników, prowadzą produkcję czy świadczą usługi. W takim wypadku (nawet jeśli formalnie działalność odbywa się w domu będącym miejscem zamieszkania) może się okazać, że dostarczana na podstawie taryfy dla gospodarstw domowych moc nie jest wystarczająca dla firmy. To kolejny powód wyboru taryfy dla firm.

 

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną w firmie?

Rachunki za energię elektryczną odpowiadają w polskich firmach nawet za 20% łącznych kosztów. To wystarczający argument, aby prowadząc biznes, również w formie jednoosobowej działalności gospodarczej zastanowić się nad możliwością ich obniżenia. Przedsiębiorstwa korzystające z taryfy dla firm nie są z góry skazane na bardzo wysokie opłaty. Pomocny może okazać się audyt energetyczny, który znajdzie źródła niepotrzebnych kosztów. Zdarza się, że zadeklarowana moc umowna jest dla firmy zbyt wysoka i nie warto za nią płacić. Niektóre firmy nie mają natomiast świadomości, że przekraczają moc umowną i przez to okresowo nalicza im się 10 razy wyższe opłaty! Korzystając z taryfy dla firm warto również zastanowić się nad zmianą sprzedawcy energii elektrycznej. Korzystna oferta może okazać się pokaźnym źródłem oszczędności.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy