Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Rodzaje taryf energii elektrycznej w Polsce
20 maja 2020 2020-08-21

W Polsce odbiorcy energii elektrycznej mogą wybierać...

 active  active

Jakie są rodzaje taryf energii elektrycznej w Polsce?

W Polsce odbiorcy energii elektrycznej mogą wybierać spośród różnych dostępnych taryf prądu. W zależności od tego, czy odbiorcą jest przedsiębiorstwo czy gospodarstwo domowe, wyboru można dokonywać w ramach tzw. grup taryfowych utworzonych pod kątem poszczególnych segmentów użytkowników energii elektrycznej.

 

W Polsce odbiorcy energii mają do wyboru kilka taryf prądu. Ponieważ energię zużywają zarówno gospodarstwa domowe (odbiorcy indywidualni), jak i różnej wielkości przedsiębiorstwa (odbiorcy instytucjonalni) mające zróżnicowane zapotrzebowanie na prąd, oferta sprzedawców energii elektrycznej podzielona jest na segmenty. Każdemu z tych segmentów odpowiadają ściśle określone grupy taryfowe, które są ustalane na podstawie poziomu napięcia dostarczanej energii do odbiorcy. W Polsce grupy taryfowe prądu zdefiniowane są w oparciu o Rozporządzenie Ministra Energii (wcześniej Ministra Gospodarki) w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Rodzaje grup taryfowych prądu dla gospodarstw domowych i firm:

W Polsce od lat funkcjonuje podział na 4 grupy taryfowe:

  • Grupa taryf G – obejmuje różne typy taryf przeznaczone dla gospodarstw domowych,
  • Grupa taryf C – to taryfy dla niewielkich przedsiębiorstw, do których dostarczany jest prąd z linii niskiego napięcia,
  • Grupa taryf B – to taryfy dla firm o większym zapotrzebowaniu na energię; prąd jest dostarczany przez linię średniego napięcia,
  • Grupa taryf A – obejmuje taryfy dla podmiotów o dużym zapotrzebowaniu na energię; prąd dostarczany jest przez linię wysokiego napięcia.

 

 

Sprawdź ofertę prądu dla firm

 

Jak czytać oznaczenia poszczególnych taryf prądu?

W ramach ustalonych odgórnie grup taryfowych w Polsce istnieje cały szereg rodzajów taryf prądu, którym odpowiadają konkretne oznaczenia. Opis taryfy składa się z 3 lub 4 znaków i wygląda następująco:

 

Grupa taryfowa / Moc umowna / Liczba stref czasowych / Metoda rozliczenia stref czasowych

 

Moc umowną oznacza się cyframi 1 (moc do 40 kW) lub 2 (moc powyżej 40 kW).

 

Liczbę stref czasowych oznacza się cyframi od 1 do 4. Wydzielenie w taryfie stref czasowych powoduje, że ceny prądu różnią się w zależności od pory doby, w jakiej dokonano poboru energii. Aby korzystać z taryf dwustrefowych lub bardziej zróżnicowanych, odbiorca musi mieć zainstalowany licznik weryfikujący zużycie prądu w poszczególnych strefach.

 

Znacznik metody rozliczenia stref czasowych pojawia się przy taryfach kilkustrefowych (w taryfach jednostrefowych nie występuje). Wskazuje on na to, według jakiej zasady różnicuje się ceny poboru energii elektrycznej w ciągu doby. Dla części odbiorców ważniejsze jest rozróżnienie cen między godzinami szczytu i pozostałymi okresami; inni chcą uzyskać atrakcyjną cenę taryfy nocnej, w zamian za co gotowi są płacić więcej za pobór energii w ciągu dnia. Na potrzeby oznaczenia metody rozliczeń taryf nocnych i szczytowych wykorzystuje się małe litery:

  • „a” wskazuje na wydzielenie w taryfie strefy przypadającej na godziny szczytu oraz godziny poza szczytem. Godziny szczytu w ciągu doby są umowne – mogą być one przedmiotem ustaleń odbiorcy i sprzedawcy prądu, jednak częściej są określone przez sprzedawcę odgórnie w ramach ukształtowanej przez niego oferty cenowej.
  • „b” wskazuje na wydzielenie taryfy nocnej i taryfy dziennej. Również w tym przypadku odbiorca niekiedy może indywidualnie ustalić zakres godzinowy dla taryfy nocnej i dziennej.
  • „w” wskazuje na zróżnicowanie cen w ciągu tygodnia – na strefę cenową poboru w dni robocze i strefę cenową dla poboru w weekendy.

 

Odczytajmy oznaczenia przykładowych taryf:

C12b – „C” to taryfa prądu dla przedsiębiorców, energia jest dostarczana linią niskiego napięcia. Pierwsza cyfra „1” wskazuje na taryfę o mocy poniżej 40 kW. Druga cyfra „2” wskazuje, że taryfa rozliczana jest w oparciu o dwie strefy czasowe. Litera „b” mówi nam o tym, że rozliczenia uwzględniają zróżnicowanie na taryfę nocną i taryfę dzienną.

G11 – „G” to taryfa prądu dla gospodarstw domowych. Pierwsza cyfra „1” wskazuje na taryfę o mocy poniżej 40 kW. Druga cyfra „1” wskazuje, że jest to taryfa jednostrefowa (stała cena za pobór przez całą dobę).

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy