
W Polsce odbiorcy energii elektrycznej mogą wybierać...
Jakie są rodzaje taryf energii elektrycznej w Polsce?
W Polsce odbiorcy energii elektrycznej mogą wybierać spośród różnych dostępnych taryf prądu. W zależności od tego, czy odbiorcą jest przedsiębiorstwo czy gospodarstwo domowe, wyboru można dokonywać w ramach tzw. grup taryfowych utworzonych pod kątem poszczególnych segmentów użytkowników energii elektrycznej.
W Polsce odbiorcy energii mają do wyboru kilka taryf prądu. Ponieważ energię zużywają zarówno gospodarstwa domowe (odbiorcy indywidualni), jak i różnej wielkości przedsiębiorstwa (odbiorcy instytucjonalni) mające zróżnicowane zapotrzebowanie na prąd, oferta sprzedawców energii elektrycznej podzielona jest na segmenty. Każdemu z tych segmentów odpowiadają ściśle określone grupy taryfowe, które są ustalane na podstawie poziomu napięcia dostarczanej energii do odbiorcy. W Polsce grupy taryfowe prądu zdefiniowane są w oparciu o Rozporządzenie Ministra Energii (wcześniej Ministra Gospodarki) w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
Rodzaje grup taryfowych prądu dla gospodarstw domowych i firm:
W Polsce od lat funkcjonuje podział na 4 grupy taryfowe:
- Grupa taryf G – obejmuje różne typy taryf przeznaczone dla gospodarstw domowych,
- Grupa taryf C – to taryfy dla niewielkich przedsiębiorstw, do których dostarczany jest prąd z linii niskiego napięcia,
- Grupa taryf B – to taryfy dla firm o większym zapotrzebowaniu na energię; prąd jest dostarczany przez linię średniego napięcia,
- Grupa taryf A – obejmuje taryfy dla podmiotów o dużym zapotrzebowaniu na energię; prąd dostarczany jest przez linię wysokiego napięcia.
Sprawdź ofertę prądu dla firm
Jak czytać oznaczenia poszczególnych taryf prądu?
W ramach ustalonych odgórnie grup taryfowych w Polsce istnieje cały szereg rodzajów taryf prądu, którym odpowiadają konkretne oznaczenia. Opis taryfy składa się z 3 lub 4 znaków i wygląda następująco:
Grupa taryfowa / Moc umowna / Liczba stref czasowych / Metoda rozliczenia stref czasowych
Moc umowną oznacza się cyframi 1 (moc do 40 kW) lub 2 (moc powyżej 40 kW).
Liczbę stref czasowych oznacza się cyframi od 1 do 4. Wydzielenie w taryfie stref czasowych powoduje, że ceny prądu różnią się w zależności od pory doby, w jakiej dokonano poboru energii. Aby korzystać z taryf dwustrefowych lub bardziej zróżnicowanych, odbiorca musi mieć zainstalowany licznik weryfikujący zużycie prądu w poszczególnych strefach.
Znacznik metody rozliczenia stref czasowych pojawia się przy taryfach kilkustrefowych (w taryfach jednostrefowych nie występuje). Wskazuje on na to, według jakiej zasady różnicuje się ceny poboru energii elektrycznej w ciągu doby. Dla części odbiorców ważniejsze jest rozróżnienie cen między godzinami szczytu i pozostałymi okresami; inni chcą uzyskać atrakcyjną cenę taryfy nocnej, w zamian za co gotowi są płacić więcej za pobór energii w ciągu dnia. Na potrzeby oznaczenia metody rozliczeń taryf nocnych i szczytowych wykorzystuje się małe litery:
- „a” wskazuje na wydzielenie w taryfie strefy przypadającej na godziny szczytu oraz godziny poza szczytem. Godziny szczytu w ciągu doby są umowne – mogą być one przedmiotem ustaleń odbiorcy i sprzedawcy prądu, jednak częściej są określone przez sprzedawcę odgórnie w ramach ukształtowanej przez niego oferty cenowej.
- „b” wskazuje na wydzielenie taryfy nocnej i taryfy dziennej. Również w tym przypadku odbiorca niekiedy może indywidualnie ustalić zakres godzinowy dla taryfy nocnej i dziennej.
- „w” wskazuje na zróżnicowanie cen w ciągu tygodnia – na strefę cenową poboru w dni robocze i strefę cenową dla poboru w weekendy.
Odczytajmy oznaczenia przykładowych taryf:
C12b – „C” to taryfa prądu dla przedsiębiorców, energia jest dostarczana linią niskiego napięcia. Pierwsza cyfra „1” wskazuje na taryfę o mocy poniżej 40 kW. Druga cyfra „2” wskazuje, że taryfa rozliczana jest w oparciu o dwie strefy czasowe. Litera „b” mówi nam o tym, że rozliczenia uwzględniają zróżnicowanie na taryfę nocną i taryfę dzienną.
G11 – „G” to taryfa prądu dla gospodarstw domowych. Pierwsza cyfra „1” wskazuje na taryfę o mocy poniżej 40 kW. Druga cyfra „1” wskazuje, że jest to taryfa jednostrefowa (stała cena za pobór przez całą dobę).
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu