Telefon
Infolinia: SO Nieczynne
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 14:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: SO Nieczynne
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 14:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Rodzaje taryf energii elektrycznej w Polsce
20 maja 2020 2020-07-21

W Polsce odbiorcy energii elektrycznej mogą wybierać...

 active  active

Jakie są rodzaje taryf energii elektrycznej w Polsce?

W Polsce odbiorcy energii elektrycznej mogą wybierać spośród różnych dostępnych taryf prądu. W zależności od tego, czy odbiorcą jest przedsiębiorstwo czy gospodarstwo domowe, wyboru można dokonywać w ramach tzw. grup taryfowych utworzonych pod kątem poszczególnych segmentów użytkowników energii elektrycznej.

 

W Polsce odbiorcy energii mają do wyboru kilka taryf prądu. Ponieważ energię zużywają zarówno gospodarstwa domowe (odbiorcy indywidualni), jak i różnej wielkości przedsiębiorstwa (odbiorcy instytucjonalni) mające zróżnicowane zapotrzebowanie na prąd, oferta sprzedawców energii elektrycznej podzielona jest na segmenty. Każdemu z tych segmentów odpowiadają ściśle określone grupy taryfowe, które są ustalane na podstawie poziomu napięcia dostarczanej energii do odbiorcy. W Polsce grupy taryfowe prądu zdefiniowane są w oparciu o Rozporządzenie Ministra Energii (wcześniej Ministra Gospodarki) w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Rodzaje grup taryfowych prądu dla gospodarstw domowych i firm:

W Polsce od lat funkcjonuje podział na 4 grupy taryfowe:

  • Grupa taryf G – obejmuje różne typy taryf przeznaczone dla gospodarstw domowych,
  • Grupa taryf C – to taryfy dla niewielkich przedsiębiorstw, do których dostarczany jest prąd z linii niskiego napięcia,
  • Grupa taryf B – to taryfy dla firm o większym zapotrzebowaniu na energię; prąd jest dostarczany przez linię średniego napięcia,
  • Grupa taryf A – obejmuje taryfy dla podmiotów o dużym zapotrzebowaniu na energię; prąd dostarczany jest przez linię wysokiego napięcia.

 

 

Sprawdź ofertę prądu dla firm

 

Jak czytać oznaczenia poszczególnych taryf prądu?

W ramach ustalonych odgórnie grup taryfowych w Polsce istnieje cały szereg rodzajów taryf prądu, którym odpowiadają konkretne oznaczenia. Opis taryfy składa się z 3 lub 4 znaków i wygląda następująco:

 

Grupa taryfowa / Moc umowna / Liczba stref czasowych / Metoda rozliczenia stref czasowych

 

Moc umowną oznacza się cyframi 1 (moc do 40 kW) lub 2 (moc powyżej 40 kW).

 

Liczbę stref czasowych oznacza się cyframi od 1 do 4. Wydzielenie w taryfie stref czasowych powoduje, że ceny prądu różnią się w zależności od pory doby, w jakiej dokonano poboru energii. Aby korzystać z taryf dwustrefowych lub bardziej zróżnicowanych, odbiorca musi mieć zainstalowany licznik weryfikujący zużycie prądu w poszczególnych strefach.

 

Znacznik metody rozliczenia stref czasowych pojawia się przy taryfach kilkustrefowych (w taryfach jednostrefowych nie występuje). Wskazuje on na to, według jakiej zasady różnicuje się ceny poboru energii elektrycznej w ciągu doby. Dla części odbiorców ważniejsze jest rozróżnienie cen między godzinami szczytu i pozostałymi okresami; inni chcą uzyskać atrakcyjną cenę taryfy nocnej, w zamian za co gotowi są płacić więcej za pobór energii w ciągu dnia. Na potrzeby oznaczenia metody rozliczeń taryf nocnych i szczytowych wykorzystuje się małe litery:

  • „a” wskazuje na wydzielenie w taryfie strefy przypadającej na godziny szczytu oraz godziny poza szczytem. Godziny szczytu w ciągu doby są umowne – mogą być one przedmiotem ustaleń odbiorcy i sprzedawcy prądu, jednak częściej są określone przez sprzedawcę odgórnie w ramach ukształtowanej przez niego oferty cenowej.
  • „b” wskazuje na wydzielenie taryfy nocnej i taryfy dziennej. Również w tym przypadku odbiorca niekiedy może indywidualnie ustalić zakres godzinowy dla taryfy nocnej i dziennej.
  • „w” wskazuje na zróżnicowanie cen w ciągu tygodnia – na strefę cenową poboru w dni robocze i strefę cenową dla poboru w weekendy.

 

Odczytajmy oznaczenia przykładowych taryf:

C12b – „C” to taryfa prądu dla przedsiębiorców, energia jest dostarczana linią niskiego napięcia. Pierwsza cyfra „1” wskazuje na taryfę o mocy poniżej 40 kW. Druga cyfra „2” wskazuje, że taryfa rozliczana jest w oparciu o dwie strefy czasowe. Litera „b” mówi nam o tym, że rozliczenia uwzględniają zróżnicowanie na taryfę nocną i taryfę dzienną.

G11 – „G” to taryfa prądu dla gospodarstw domowych. Pierwsza cyfra „1” wskazuje na taryfę o mocy poniżej 40 kW. Druga cyfra „1” wskazuje, że jest to taryfa jednostrefowa (stała cena za pobór przez całą dobę).

Podziel się: Facebook share LinkedIn share Twiiter share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy

Zainteresowany?

Zmniejsz swój rachunek za prąd. Poznaj naszą ofertę i zmień sprzedawcę energii elektrycznej na Po Prostu Energia.

Wyślij