Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Jaki jest koszt podłączenia gazu do domu?
26 stycznia 2020 2020-07-22

Osoby planujące budowę domu często poszukują informacji...

 active active

Jaki jest koszt podłączenia gazu do domu?

Osoby planujące budowę domu często poszukują informacji na temat kosztu przyłącza gazowego. Podłączenie gazu ziemnego do domu to wydatek, który warto oszacować, ponieważ nie jest on taki sam dla wszystkich inwestorów. Niektórzy, mimo chęci, w ogóle nie mają możliwości podłączenia gazu do domu. Wiele zależy od odległości infrastruktury operatora gazowego od granic działki, a także od innych czynników, które warunkują całkowite koszty podłączenia gazu.

 

Gaz ziemny jako źródło energii do ogrzewania domu, zagrzania wody i gotowania to bez wątpienia najbardziej atrakcyjna opcja, i to zarówno gdy weźmiemy pod uwagę finanse, jak i czynniki ekologiczne. Gaz ma bowiem stosunkowo najkorzystniejszą cenę za 1 kWh, a jednocześnie uznawany jest za najbardziej czyste i ekologiczne paliwo – w porównaniu do węgla, drewna czy pelletu w trakcie spalania gazu praktycznie nie powstają szkodliwe pyły, a do atmosfery trafia zdecydowanie mniej dwutlenku węgla. Aby jednak móc cieszyć się dobrodziejstwami błękitnego paliwa, najpierw trzeba wykonać przyłącze gazu. Nie jest to prosta procedura i niestety nie każdy inwestor może podłączyć swój dom do sieci lokalnego dystrybutora gazu.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, by podłączyć gaz do domu?

Aby w ogóle rozważać wykonanie przyłącza gazowego, warunkiem koniecznym jest obecność sieci gazowej (gazociągu) w pobliżu działki, na której realizujemy inwestycję. Odległość gazociągu od działki jest absolutnie kluczowa, ponieważ w największym stopniu determinuje ona cenę przyłącza gazowego. Jeśli gazociąg jest w odległości kilkunastu – kilkuset metrów od działki, wykonanie przyłącza jest realne, choć jego koszty będą rosły proporcjonalnie do odległości domu od sieci. W przypadku niewielkich odległości działki lub domu od gazociągu, wystarczy jedynie budowa przyłącza. Gdy odległości są większe, konieczna może być rozbudowa obecnej infrastruktury sieci (przebudowywanie gazociągu), co oczywiście wiąże się ze znacznie większymi kosztami. W najgorszym wypadku, gdy gazociąg znajduje się w większej odległości, podłączenie gazu do domu nie będzie możliwe, dopóki operator sieci nie zdecyduje się w przyszłości na jej rozbudowę w kierunku działki.

 

Podłączenie gazu do domu wymaga też spełnienia warunków formalnych. Proces ten należy zacząć od uzyskania od lokalnego operatora gazowego (właściwego dla danego terenu) warunków technicznych, jakie ma spełniać projekt przyłącza gazowego. Aby takie warunki uzyskać, należy złożyć u operatora odpowiedni wniosek. Zazwyczaj operator udziela odpowiedzi w terminie 3 – 4 tygodni. W przedstawionych warunkach znajdzie się informacja, czy projekt wymaga wykonania jedynie przyłącza (opcja tańsza), czy też konieczna jest rozbudowa sieci (opcja dużo droższa). Na podstawie warunków technicznych musi powstać projekt przyłącza gazowego. Projekt wykonuje fachowiec lub firma posiadająca odpowiednie uprawnienia.

 

Jaka jest cena przyłącza gazowego?

Wydanie przez operatora sieci gazowej warunków technicznych do podłączenia gazu do działki lub domu nie musi wiązać się z opłatą, natomiast są regiony Polski, gdzie trzeba liczyć się z kosztem do 150 zł. Większy koszt poniesiemy za opracowanie projektu przyłącza gazowego. Zazwyczaj jest to wydatek na poziomie około 1,5 tys. zł, natomiast przy bardziej skomplikowanych projektach wydatek może przekroczyć 2,5 tys. zł. Istotną składową ceny przyłącza gazowego jest jego wykonanie. Może je wykonać operator gazowy, co zazwyczaj jest tańszą opcją (ale realizacja może dłużej trwać), albo wynajęta przez inwestora firma z uprawnieniami (opcja droższa, ale szybsza realizacja). Koszt przyłącza gazowego jest ściśle powiązany z odległością. W przypadku gdy wynosi ona mniej niż 15 metrów – budowa przyłącza gazowego o takiej długości objęte jest opłatą zryczałtowaną w wysokości od 1,75 tys. do 1,95 tys. zł – zależnie od województwa, w jakim realizowana jest inwestycja (są to ceny w opcji budowy przez operatora gazowego). Gdy długość przyłącza musi być większa, koszt podłączenia gazu będzie proporcjonalnie rosła do odległości domu od sieci. Do powyżej podanej stałej opłaty doliczane są stawki za każdy dodatkowy metr wykonania przyłącza. Stawki z początku 2020 r. (zależnie od województwa) wahają się od 65 do 80 zł za metr przyłącza. Podane powyżej koszty dotyczą przyłączy o przepustowości do 10 m3/h. Do podanych kosztów należy doliczyć jeszcze opłaty geodezyjne średnio w wysokości 1,5 tys. zł, koszt zakupu i montażu szafki gazowej – ok. 500 zł oraz, jeśli wymaga tego budowa przyłącza, ok. 500 zł za projekt zmian w organizacji ruchu, gdy w trakcie realizacji projektu trzeba wyłączyć jeden pas ruchu. Wszystkie powyżej podane ceny przyłącza gazowego dotyczą „budowy prostej”, czyli takiej, w której nie jest konieczne rozbudowywanie sieci gazowej.

 

Przyłącze gazowe

 

Wykaz uśrednionych wydatków wpływających na koszt przyłącza gazowego o długości do 15 metrów:

 • wydanie warunków technicznych dla przyłącza: 100 zł,
 • projekt przyłącza: 1 500 zł,
 • usługi geodezyjne: 1 500 zł,
 • budowa przyłącza: 1 800 zł,
 • szafka gazowa: 500 zł.

 

Razem całkowity koszt przyłącza gazowego do domu jednorodzinnego to ok. 5 400 zł

 

Czy podane ceny będą ulegały zmianom? Jak wiadomo, roboty ziemne są drogie, a ceny robót budowlanych w ostatnich latach rosły bardzo szybko – niekiedy o 80% w skali roku. Jest więc niemal pewne, że również opłaty za wykonanie przyłącza, zarówno te ryczałtowe, jak i te naliczane od dodatkowej długości, będą rosły.

Pamiętaj: samo wykonanie budowy przyłącza gazu nie wystarcza, by z gazu korzystać. Konieczna jest jeszcze umowa zawarta z wybranym sprzedawcą. Po Prostu Energia S.A. w likwidacji., która należy do szwajcarskiej grupy Alpiq, ma w swojej ofercie gaz ziemny w niskich i stałych cenach, oraz energię elektryczną. Wejdź na naszą stronę i skorzystaj z opcji KUP TERAZ – na operację zakupu gazu poświęcisz tylko parę minut. Resztę formalności w Twoim imieniu załatwimy już my.

 

Koniecznie sprawdź: Zielona energia – eko oferta dla domu lub firmy

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

9 komentarzy

 • remiza na wesele to bieda says:

  Ja „podciągnąłem” gaz do starej kamienicy, remont itd i wartość oraz atrakcyjność budynku i mieszkania wzrosła diametralnie. Dodatkowo sąsiad chciał się podpiąć ale najpierw wystartował ze zbyt niską kwotą i tak oto połowa moich kosztów zwróciła mi się od razu po podpięciu się sąsiada.

 • Surrival says:

  I tak z czapy trzeba oddać 3000 zł za geodetę i projekt bo faktycznie jest to tyle warte jakby nie wystarczyło po 150 zł tylko po 1500 paranoja i złodziejstwo ktoś pare lini na papier naniesie i 1500 a człowiek zapierdziela za 2000 cały miesiąc

  • Andreew says:

   Dokładnie…! Prawdziwa robota, wykopy, robienie instalacji, i inne.. mniej kosztują niż te wszystkie pseudo-projekty i ustalenia geo coś tam..

  • Typowy says:

   To zostań geodetą lub projektantem i zarabiaj te krocie 🙂

  • Ka says:

   Na to żeby ktoś miał uprawnienia do narysowania tych paru linii trzeba dużo się uczyć, zdobyć doświadczenie, zdać egzaminy, a w międzyczasie pracować, żeby móc żyć. Wiedza i doświadczenie kosztują. Nikt nikomu nie broni zostać projektantem lub geodetą. Proszę iść na odpowiednie studia, zdać egzaminy a później brać za projekt 150 zł ciekawe czy tak samo będziesz wtedy mówił.

 • Olsztyniak says:

  A co z opłatą przyłączeniową ( obecnie 2500 zł netto ) dla zakładu gazowniczego. Faktura wystawiana jest po wybudowaniu szafki na granicy działki ( szafka jest własnością gazowni )

 • bajabongo says:

  czystym powietrzem chyba nie za szybko będziemy oddychali, jeśli zmiana kopciucha na ogrzewanie gazowe pochłaniać będzie takie koszty (mi wyszło około 36 tys., a moi sąsiedzi – sami emeryci nawet o tym nie myślą)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy