Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Jak sprawdzić stan licznika gazu?
5 marca 2020 2020-07-22

  Odczyt licznika gazu ziemnego jest prostą...

 active  active

Jak sprawdzić stan licznika gazu?

 

Odczyt licznika gazu ziemnego jest prostą czynnością, którą każdy może wykonać. Warto samodzielne kontrolować stan gazomierza, nawet jeśli nie jest to obligatoryjne, ponieważ możemy dzięki temu zweryfikować prognozy, wykryć ewentualne błędy odczytu i zachować kontrolę nad wydatkami na błękitne paliwo.

 

Gaz ziemny cieszy się dużą popularnością zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i firm. Wykorzystuje się go w naszych domach do ogrzewania, gotowania i podgrzewania wody. Jest tani, wydajny i przez całą dobę dostępny za jednakową cenę (dostawcy nie stosują podziału na taryfę dzienną i nocną). Wykorzystywanie gazu w odróżnieniu od innych paliw kopalnych i stałych wspiera także ochronę środowiska naturalnego, ponieważ w wyniku jego spalania do atmosfery przedostaje się przynajmniej 40% mniej CO2, praktycznie bez powstawania szkodliwych substancji lotnych i pyłów.

 

Kto wykonuje odczyt gazu?

Za zużycie gazu płacimy według stanu gazomierza. Licznik gazu najczęściej sprawdza inkasent, ma to miejsce raz lub kilka razy w roku. Niektórzy dostawcy gazu ziemnego oferują możliwość samodzielnego odczytywania licznika gazu i przesyłania co miesiąc jego wyniku. Taki samodzielny odczyt stanu gazowego można przekazać na wiele sposobów. Stan gazowy można wysłać sms’em lub e-mail’em, wykonać telefon do Biura Obsługi Klienta dostawcy, podać odczyt przez stronę internetową, albo wysłać bezpośrednio z poziomu aplikacji mobilnej. Wielu dostawców oferuje aplikacje, które można pobrać np. z App Store czy Google Play. Coraz częściej w przyłączach gazowych stosowane są także tzw. inteligentne liczniki, które nie wymagają żadnych działań człowieka. Urządzenia te drogą radiową same wysyłają odczyty do zakładu energetycznego dla celów monitoringu i zarządzania siecią oraz naliczania opłat.

 

Chcesz ograniczyć koszty rachunku? Rozważ zmianę dostawcy gazu

 

Dlaczego powinniśmy sprawdzać stan licznika gazu?

Nawet jeśli samodzielne odczyty liczników nie są wymagane, warto od czasu do czasu przyjrzeć się, co rejestruje licznik gazu ziemnego. Wiedza ta przyda się zwłaszcza w przypadkach gdy chcemy:

  • sprawdzić, czy inkasent nie popełnił błędu przy odczycie,
  • zweryfikować wartość rachunku, gdy prognozowane kwoty wydają się zbyt wysokie,
  • przeanalizować zużycie gazu, i czy przypadkiem nie zbliżamy się do przekroczenia limitów dla swojej grupy taryfowej, co niesie ryzyko wzrostu stawek na rachunku. Inna grupa taryfowa to inna stawka rozliczeniowa, nawet w obrębie tej samej taryfy.

 

Grupy taryfowe dla gazu ziemnego

Zaklasyfikowanie odbiorcy do konkretnej taryfy oznacza, że reguluje on stałą miesięczną opłatę. Grupy taryfowe są tworzone na podstawie taryfy Polskiej Spółki Gazownictwa. Większość klientów znajduje się w jednej z dziewięciu grup taryfowych. Początkowa kwalifikacja zależy głównie od szacowanej rocznej ilości zużycia gazu. Dla gospodarstw domowych najczęściej są stosowane taryfy W-1.1 oraz W-1.2 (zużycie do 3500 kWh rocznie), W-2.1 oraz W-2.2 (zużycie od 3500 kWh do 13 350 kWh rocznie), a także W-3.6 i W-3.9 (zużycie od 13 350 kWh do 88 900 kWh rocznie). Po roku od zawarcia umowy dystrybutor weryfikuje, jak wyglądało rzeczywiste zużycie gazu i czy zgadza się ono z ustalonym limitem. Nawet jeśli tylko nieznacznie przekroczymy ustalony próg, zostaniemy przeniesieni do wyższej grupy i zmiana ta podwyższy rachunek. Dlatego też w ciągu roku, przy większym poborze gazu (np. wyjątkowo mroźnej zimie), warto sprawdzić stan licznika gazu. Nie ma problemu z ustaleniem, do jakiej grupy taryfowej należymy, ponieważ widnieje ona na każdej fakturze.

 

Za duże rachunki w firmie? Sprawdź naszą ofertę gazu dla firmy

 

Odczytujemy licznik gazowy

Odczyt gazomierza nie jest czynnością skomplikowaną i niezależnie od rodzaju urządzania zawsze wygląda tak samo. Licznik gazowy, czyli metalowe urządzenie podłączone do instalacji gazowej. W wersji mechanicznej licznik gazu ziemnego posiada okienko w którym widoczne są zmieniające się cyferki. Natomiast licznik elektroniczny wyposażony jest w wyświetlacz. Liczydło z cyframi za szybką czy też cyfry na wyświetlaczu wskazują stan gazomierza, czyli aktualne zużycie gazu podane w metrach sześciennych (m3). Trzy ostatnie cyfry po przecinku są wyświetlane na czerwonym tle (lub w wersji mechanicznej licznika otacza je czerwona obwódka). Są to dziesiętne, setne i tysięczne części metra sześciennego i nie podaje się ich w odczycie – podajemy wyłącznie liczby przed przecinkiem. Na liczniku w widocznym miejscu znajduje się także jego numer składający się z ośmiu cyfr. Jest on zawsze podany na fakturze.

 

Licznik gazu posiada także symbole oznaczające typ gazomierza (z literą G) zależnie od maksymalnego przepływu gazu. Klienci indywidualni otrzymują zazwyczaj gazomierze z serii G1,6 lub G2,5, które służą do pomiarów zużycia gazu, jeżeli nie przekracza ono 2,5 m3/h.

 

Stan licznika gazu i rozliczenie na fakturze podawane są w innych jednostkach

Przy porównywaniu danych z odczytu z danymi z faktur pamiętajmy, że licznik na gaz ziemny pokazuje zużycie w m3, a na rachunku, od 2014 roku, widnieje rozliczenie w kilowatogodzinach energii uzyskanej przez jego spalanie (kWh). Aby porównać odczyt z rachunkiem należy pomnożyć liczbę metrów sześciennych zużytego gazu przez tzw. współczynnik konwersji gazu. Współczynnik ten jest podany na fakturze. Współczynnik konwersji to mnożnik, dzięki któremu można zamienić jednostki objętości (m3) na jednostki energii (kWh).

Jak sprawdzić stan licznika gazu?

 

Dostawcy gazu oferują też kalkulatory online, które po podaniu parametrów błyskawicznie przeliczają gaz w m3 na gaz w kWh.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy