Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 17:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 17:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
6 sierpnia 2020 2020-11-09

W najbliższych miesiącach ruszyć mają prace związane...

 active  active

Jak budowa Baltic Pipe wpływa na cenę gazu?

W najbliższych miesiącach ruszyć mają prace związane z budową nowego gazociągu – Baltic Pipe, który połączy Danię oraz Polskę z systemem norweskim. Zgodnie z harmonogramem, nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ma zostać oddany pod koniec 2022 roku. Baltic Pipe jest przełomową inwestycją na polskim rynku energetycznym. Jakich zmian oraz korzyści możemy się w związku z nią spodziewać?

 

Projekt gazociągu Baltic Pipe

 

Realizacja projektu nowego korytarza dostaw dokonywana jest w ścisłej współpracy operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i z Danii. Budowa podzielona jest na pięć etapów, które w sumie mają potrwać około dwóch lat. Pierwszy komponent stanowić będzie gazociąg poprowadzony na dnie Morza Północnego, który połączy system norweski z duńskim. Dwa kolejne etapy dotyczą infrastruktury na terenie Danii. Ostatnie elementy planu obejmują budowę korytarza, który przez Morze Bałtyckie doprowadzi gaz do Polski, a także rozbudowę systemu przesyłowego na jej terenie. Inwestycja zapewni nowe, niezależne źródło gazu ziemnego nie tylko państwom odpowiedzialnym za jej realizację, ale także innym krajom nadbałtyckim oraz całemu regionowi Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Bezpieczeństwo energetyczne

 

Wiąże się z tym jedna z głównych korzyści wynikających z budowy nowego gazociągu. Baltic Pipe jest owocem sojuszu energetycznego państw członkowskich Unii Europejskiej, a jego budowa będzie miała istotny wpływ na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego krajów, do których dotrze. Obecnie bowiem rynek gazu w Polsce uzależniony jest całkowicie od dostaw zza wschodniej granicy. Baltic Pipe zwiększy jego konkurencyjność, zapewniając jednocześnie większą stabilność dostaw, której zagrażało m.in. ryzyko przerwania ich ciągłości. Korzystanie z systemu europejskiego stanowi bezpieczne rozwiązanie, niwelujące możliwość zakłóceń, a ponadto wspierające rozwój lokalnego rynku energetycznego. Zwiększy ono także z pewnością niezależność krajów Unii na arenie międzynarodowej.

 

Dywersyfikacja na rynku

 

Region Europy Środkowo-Wschodniej był dotychczas w dużym stopniu uzależniony od dostaw gazu rosyjskiego. Brak konkurencji sprawiał, że dostarczany z Rosji do Polski gaz był jednym z najdroższych gazów rurociągowych na świecie. Dostawca mógł bowiem narzucać swoje ceny bez ryzyka spadku popytu. Pojawienie się innego źródła dostaw gazu zakończy monopol na polskim rynku energetycznym, dając dostęp do zdywersyfikowanej, bardziej atrakcyjnej ekonomicznie oferty i ułatwiając wejście na rynek kolejnym uczestnikom. Korzyści budowy Baltic Pipe z pewnością odczują też klienci prywatni i gospodarstwa domowe – obniżka cen, spowodowana przerwaniem monopolu energetycznego, pozwoli im na zaoszczędzenie sporych ilości pieniędzy.

 

 

Konieczność importu gazu spoza Unii Europejskiej od lat znacząco obciążała nie tylko polski rynek energetyczny, ale także portfele klientów. Możliwość skorzystania z surowca wydobywanego na terenie Unii wpłynie korzystnie na stabilność dostaw oraz istotnie obniży ceny gazu w Polsce. Uruchomienia transportu możemy spodziewać się już w październiku 2022 r.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share
Kategorie: ceny gazu ×

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy