Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
7 grudnia 2020 2020-12-22

  Problem kurczących się zasobów bogactw naturalnych...

 active  active

Idea gospodarki o obiegu zamkniętym a energetyka

 

Problem kurczących się zasobów bogactw naturalnych na świecie i rosnącego zapotrzebowania na surowce w gospodarce jest znany od dawna. Przez lata za sposób na jego rozwiązanie uznawano gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju. Od kilku lat skutecznie zastępuje ją nowa, udoskonalona idea, która stała się już wyznacznikiem strategii gospodarczej i celem w krajach Unii Europejskiej. Chodzi o gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ). Na czym polegają jej założenia?

 

Gospodarka o obiegu zamkniętym – charakterystyka

Kluczowym pojęciem w gospodarce o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) jest regeneracja. Zużycie surowców i energii powinny być minimalizowane poprzez tworzenie zamkniętych procesów. Odpady pochodzące z niektórych procesów stawałaby się surowcami w innych, co zapewnia po pierwsze jak najmniejsze zużycie zasobów, po drugie – ograniczenie produkcji odpadów. Takie podejście stanowi przeciwieństwo klasycznej gospodarki liniowej.

 

Aby idea gospodarki o obiegu zamkniętym mogła działać prawidłowo, konieczne jest skrupulatne planowanie i modernizacja procesów produkcyjnych. Każdy z surowców, już w momencie pozyskania, powinien podlegać zaprojektowanej ścieżce w cyklu produkcyjnym, która zakłada recykling i wielokrotne wykorzystanie tych samych zasobów. Aby wcielić w życie te założenia, konieczna jest modernizacja gospodarki, co stanowi obecnie kluczowy trend.

 

Gospodarka o obiegu zamkniętym w Unii Europejskiej

Już 2014 roku Komisja Europejska przedstawiła pierwszy pakiet rozwiązań mających na celu przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Z czasem wszystkie kraje wspólnoty będą musiały się do nich dostosować, bo kwestia wyczerpywanie się surowców nieodnawialnych nie podlega dyskusji. Ostatecznie w 2015 roku przyjęto plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym – ma być konkurencyjna i generować stały rozwój, a także miejsca pracy.

W planie uwzględniono pięć priorytetów dotyczących:

  • surowców krytycznych,
  • odpadów spożywczych,
  • tworzyw sztucznych,
  • biomasy i bioproduktów,
  • odpadów pochodzących z budowy i rozbiórki.

 

Na ten cel wyodrębniono jednocześnie w specjalne fundusze strukturalne i inwestycyjne, jak również pochodzące z Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych oraz programów Horyzont 2020 i LIFE.

 

Energetyka w gospodarce o obiegu zamkniętym

W przejściu do gospodarki o obiegu zamkniętym dużą rolę do odegrania ma transformacja energetyczna, która odbywa się właśnie teraz. Jak wiadomo, ponad 70% energii elektrycznej pochodzi w Polsce ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Musimy mieć na uwadze, że zasoby tych paliw, prędzej czy później, się wyczerpią. Jeszcze bardziej istotny jest jednak wpływ spalania węgla na środowisko, który prowadzi do wysokiej emisji dwutlenku węgla oraz szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji.

 

W kolejnych latach rosnąć będzie udział w energetyce produkcji pochodzącej z czystych źródeł – spalania gazu ziemnego, jak również źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i biopaliwa. Przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym powinno odbywać się na wielu poziomach – również gospodarstw domowych. Fundusze publiczne, które aktualnie zapewniają dofinansowania na termomodernizację budynków, są tego dobrym przykładem. Z punktu widzenia GOZ, warto przechodzić na ogrzewanie budynków gazem ziemnym bądź przy pomocy innych ekologicznych źródeł, na przykład pompy ciepła lub biomasy.

 

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy