Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 17:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 17:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
HEG zaprzestaje sprzedaży gazu i energii elektrycznej
29 listopada 2019 2020-07-21

Spółka Hermes Energy Group poinformowała, że od...

 active  active

HEG zaprzestaje sprzedaży gazu i energii elektrycznej

Spółka Hermes Energy Group poinformowała, że od 1 grudnia 2019 r. przestaje dostarczać energię elektryczną i gaz do swoich klientów.

 

HEG znika z rynku energii

 

28 listopada Hermes Energy Group (HEG) – niezależny sprzedawca gazu i prądu, przesłał pisma do swoich klientów oraz Urzędu Regulacji Energetyki (URE) z informacją o zakończeniu działalności.
Powodem zaprzestania sprzedaży energii elektrycznej i gazu przez spółkę HEG jest trudna sytuacja finansowa spółki. Wśród klientów firmy Hermes Energy Group znajdują się przedsiębiorstwa, fabryki, lokalne firmy, ale również samorządy i klienci indywidualni. W sumie portfel klientów wynosił ok. 70 tys. klientów.  Mimo że HEG uznawał się za wicelidera polskiego rynku gazu, a obroty spółki wyniosły ok. 4,3 mld zł, niepokojące sygnały i opinie o Hermes Energy Group można było usłyszeć już w październiku.

 

Kłopoty dla klientów

 

Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, w celu zapewniania ciągłości dostaw gazu i energii elektrycznej dostarczanie paliwa gazowego oraz prądu zostanie zapewnione, w przypadku gazu ziemnego przez sprzedawcę awaryjnego, a w przypadku energii elektrycznej przez sprzedawcę rezerwowego.
Decyzja HEG o zakończeniu działalności niesie za sobą kłopoty dla jej klientów. Usługobiorcy Hermes Energy Group dostali tylko dwa dni na wybór sprzedawcy rezerwowego. Jeśli tego nie zrobią, automatycznie przejdą na sprzedaż rezerwową z urzędu. Oznacza to, że za energię elektryczną i gaz mogą zapłacić znacznie więcej niż wynika to cen rynkowych. „Sprzedaż rezerwowa” może budzić wśród klientów duże obawy. Podobna sytuacja miała miejsce rok temu, kiedy to Energia dla firm i Energetyczne Centrum ogłosiły zaprzestanie prowadzenia działalności. Ich odbiorcy zostali przejęci przez sprzedawców rezerwowych, co skutkowało kilkukrotnie wyższymi stawkami za energię od rynkowych. Dla wielu firm, w tym szpitali był to duży cios finansowy.

 

Widmo umowy rezerwowej

 

Prawo energetyczne gwarantuje odbiorcom, że nawet jeśli dotychczasowy sprzedawca zaprzestanie wykonywania umowy, może pobierać je z sieci, jednak nie zapewnia, że stawka za kWh w taryfie rezerwowej będzie taka sama jak wcześniej. Nabywca realnie nie ma wpływu na negocjowanie stawek, na podstawie których odbywa się rozliczenie faktycznie pobranej energii. Umowa rezerwowa podpisywana jest na czas nieokreślony, zatem istnieje obawa, że awaryjny lub rezerwowy sprzedawca może wypowiedź kontrakt w dowolnym jego momencie. Istnieje także ryzyko, że sprzedawca rezerwowy może zaprzestać wykonywania usługi, w sytuacji gdy klient zwleka z opłatami rachunków za gaz bądź nie wywiązuje się z obowiązków, do których jest zobligowany w ramach zawartej umowy w jego imieniu przez OSD.
Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami taryfy sprzedawcy awaryjnego i rezerwowego mogą ulegać zmianom i aktualizacjom, które zostają przedstawione odbiorcy, a jedyną czynnością jaką mogą wykonać kupujący jest ich zaakceptowanie.
W celu uniknięcia lub skrócenia okresu świadczeń usług sprzedawcy awaryjnego lub rezerwowego, dostarczających energię elektryczną czy gaz, konieczne jest jak najszybsze zawarcie umowy z nowym sprzedawcą. Pomoże to uchronić się przed dodatkowymi opłatami nałożonymi przed rezerwowego sprzedawcę energii.

 

Wsparcie od Po Prostu Energia

 

Obecna sytuacja, w której zostali postawieni klienci HEG, może negatywnie wpłynąć na rynek energetyczny oraz nieść obawy wśród odbiorców energii i osłabić zaufanie sprzedawców gazu. Jednak w tych okolicznościach najlepszym rozwiązaniem jest wybór nowego sprzedawcy i zaprzestanie korzystania ze sprzedaży rezerwowej. Nie należy natomiast pochopnie podpisywać kontraktów bez wcześniejszego zapoznania się z ofertą i umową. Przed podpisaniem kontraktu warto odwiedzić stronę internetową Urzędu Regulacji Energetyki, gdzie można sprawdzić czy dany podmiot posiada odpowiednie uprawnienia do obrotu paliwem gazowym czy energią elektryczną.

Najlepszą rekomendacją jest wybór sprzedawcy, który poza atrakcyjną ceną, oferuje stabilność i doświadczenie rynkowe. Tak jest w przypadku firmy Po Prostu Energia S.A., która jest częścią szwajcarskiej grupy energetycznej Alpiq, z ponad 100 letnim doświadczeniem w branży.

 

Po Prostu Energia gwarantuje:

  • stabilność i bezpieczeństwo świadczonych usług
  • gwarancje stałej ceny przez cały okres obowiązywania umowy
  • atrakcyjne warunki oferty
  • 100 – letnie doświadczenie rynkowe

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia, zapraszamy do kontaktu pod nr 22 32 33 333, w celu przedstawienia rozwiązań dopasowanych do Ciebie i Twojego biznesu!
Możesz również błyskawicznie i natychmiastowo podpisać umowę, bez wychodzenia z domu i zupełnie online, dzięki opcji Kup Teraz.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy