Telefon
Infolinia: SO Nieczynne
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 14:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: SO Nieczynne
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 14:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Farma fotowoltaiczna – co to jest i jak działa?
5 czerwca 2019 2020-07-22

Farmy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne) to specjalnie wydzielone...

 active  active

Farma fotowoltaiczna – co to jest i jak działa?

Farmy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne) to specjalnie wydzielone strefy terenu z rozlokowanymi instalacjami paneli zamieniających energię słoneczną w energię elektryczną. Ten genialny wynalazek ma potencjał do zaspokojenia większości potrzeb całej ludzkości na prąd, pomimo tego, że działa efektywnie tylko w dzień i przy bezchmurnej pogodzie.

 

Po zainstalowaniu niezbędnej infrastruktury – paneli, inwerterów, elementów konstrukcyjnych oraz po wykonaniu przyłącza, prąd pozyskany wprost ze słońca staje się w pełni darmową energią. Co istotne, może być ona zużywana nie tylko w miejscu jej wytworzenia (np. przy zakładzie produkcyjnym), ale też przesyłana do sieci energetycznej do użytku innych odbiorców energii. Wytworzony w elektrowni fotowoltaicznej prąd może również zostać zmagazynowany w akumulatorach w celu wykorzystania go w czasie gorszego nasłonecznienia.

 

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna składa się z tysięcy paneli. W każdym z nich znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, w których energia powstaje poprzez zastosowanie materiału półprzewodnika, najczęściej krzemu. Zachodzi w nich zjawisko fotoelektryczne – pochodzące z promieni słonecznych fotony wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, który powoduje powstanie napięcia elektrycznego (różnicy potencjałów).

Poczynając od najmniejszych paneli fotowoltaicznych instalowanych np. na ulicznych latarniach, po największe układy tysięcy paneli w elektrowniach solarnych, każda z instalacji ma określoną moc wytwarzania prądu przy pełnym nasłonecznieniu. Poziom mocy elektrowni stanowi więc sumę mocy działających w niej paneli – im więcej paneli, tym większe możliwości generowania prądu.

 

Elektrownie słoneczne – jak sytuacja wygląda w Polsce?

Można powiedzieć, że w Polsce w ostatnich latach fotowoltaika dosłownie „wystrzeliła”. Na jej intensywny rozwój miały i nadal mają wpływ trzy istotne czynniki:

  • wsparcie finansowe inwestycji w postaci dofinansowań lub atrakcyjnych warunków kredytowania,
  • stosunkowo szybko malejące ceny instalacji fotowoltaicznych i jednocześnie rosnąca ich wydajność;
  • polityka energetyczna UE, która nieuchronnie zmierza do coraz silniejszego promowania odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie kontynuacji atrakcyjnych programów dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę. 

 

Wszystko to sprawia, że inwestycja w budowę elektrowni fotowoltaicznej wygląda atrakcyjnie z punktu widzenia inwestorów – jest to po prostu coraz lepszy i bardziej opłacalny biznes.

Aby oddać skalę i tempo rozwoju tego sektora, warto przypomnieć, że jeszcze 10 lat temu w Polsce nie było ani jednej elektrowni słonecznej, a ówczesne wyceny dla budowy farm fotowoltaicznych zaczynały się od 20 mln złotych za 1 MW mocy. Pod koniec 2018 r. w Polsce działało już ponad 600 elektrowni fotowoltaicznych, których łączna moc zbliżyła się do 150 MW (największe działające w Polsce elektrownie fotowoltaiczne rocznie produkują od 2 do 4 MWh). Warto podkreślić, że w całkowitej energii wyprodukowanej ze słońca w Polsce dwukrotnie większy udział od elektrowni słonecznych mają mikroinstalacje fotowoltaiczne, kupowane przez użytkowników indywidualnych (prosumentów) i różnego rodzaju firmy produkujące prąd dla siebie. Według szacunków URE na koniec 2018 r. w Polsce łączna moc wszystkich paneli słonecznych wynosiła ok. 500 MW, z czego 30% pochodziło z farm fotowoltaicznych.

Tak szybki rozwój tego sektora możliwy był dzięki malejącym cenom instalacji. Obecnie przyjmuje się, że, nie licząc inwestycji w grunt, cena zbudowania elektrowni fotowoltaicznej o tej samej mocy (1 MW) nie musi przekroczyć 3,5 mln zł, a więc w ciągu 10 lat bariera wejścia w przedsięwzięcie obniżyła się niemal sześciokrotnie.

 

Koniecznie sprawdź: Zielona energia – eko oferta dla domu lub firmy

 

Farmy fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Eksperci podkreślają, że elektrownia fotowoltaiczna przy atrakcyjnych warunkach dofinansowania powinna zapewnić zwrot z inwestycji w ciągu 10 – 11 lat. Inwestor osiąga więc rentowność na poziomie około 9%. Okres ten jest dłuższy niż w przypadku inwestycji w instalacje fotowoltaiczne przy gospodarstwach domowych, gdzie zależnie od lokalizacji i warunków dofinansowania zwrot z inwestycji osiąga się niekiedy już po 6 latach, najczęściej jednak po 8 – 9 latach. W każdym z tych przypadków to wciąż atrakcyjniejsza alternatywa dla np. inwestycji w mieszkania na wynajem, gdzie stopy zwrotu powoli spadają – z 6 – 7% uzyskiwanych jeszcze przed kilkoma laty do 3 – 4,5% obecnie.

 

Sprawdź również:

Gaz dla domu

Gaz dla firmy

 

Farmy fotowoltaiczne na fali wznoszącej

W Polsce spodziewany jest znaczący wzrost udziału energii fotowoltaicznej w ogólnej ilości zużywanego prądu w Polsce. Choć nasz rodzimy rynek rozwija się szybko, patrząc na niektóre kraje Europy Zachodniej, wciąż mamy sporo do nadgonienia. Dla przykładu: Niemcy – kraj, w którym działa najwięcej paneli fotowoltaicznych na świecie, ze słońca produkuje 100 razy więcej energii niż Polska. Niemcom pozwala to pokryć aż 9% całego krajowego zapotrzebowania na prąd. Nasi zachodni sąsiedzi to ewenement w skali światowej. Dla Polaków optymistyczne jest to, że prawdziwy boom na fotowoltaikę dopiero nadchodzi. Według prognoz, w najbliższym roku Polska wskoczy na 4 pozycję wśród krajów UE, w których najszybciej przyłącza się do sieci nowe instalacje fotowoltaiczne.

 

Farmy fotowoltaiczne

Podziel się: Facebook share LinkedIn share Twiiter share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy

Zainteresowany?

Zmniejsz swój rachunek za prąd. Poznaj naszą ofertę i zmień sprzedawcę energii elektrycznej na Po Prostu Energia.

Wyślij