Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
Farma fotowoltaiczna – co to jest i jak działa?
5 czerwca 2019 2020-07-22

Farmy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne) to specjalnie wydzielone...

 active  active

Farma fotowoltaiczna – co to jest i jak działa?

Farmy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne) to specjalnie wydzielone strefy terenu z rozlokowanymi instalacjami paneli zamieniających energię słoneczną w energię elektryczną. Ten genialny wynalazek ma potencjał do zaspokojenia większości potrzeb całej ludzkości na prąd, pomimo tego, że działa efektywnie tylko w dzień i przy bezchmurnej pogodzie.

 

Po zainstalowaniu niezbędnej infrastruktury – paneli, inwerterów, elementów konstrukcyjnych oraz po wykonaniu przyłącza, prąd pozyskany wprost ze słońca staje się w pełni darmową energią. Co istotne, może być ona zużywana nie tylko w miejscu jej wytworzenia (np. przy zakładzie produkcyjnym), ale też przesyłana do sieci energetycznej do użytku innych odbiorców energii. Wytworzony w elektrowni fotowoltaicznej prąd może również zostać zmagazynowany w akumulatorach w celu wykorzystania go w czasie gorszego nasłonecznienia.

 

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna składa się z tysięcy paneli. W każdym z nich znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, w których energia powstaje poprzez zastosowanie materiału półprzewodnika, najczęściej krzemu. Zachodzi w nich zjawisko fotoelektryczne – pochodzące z promieni słonecznych fotony wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, który powoduje powstanie napięcia elektrycznego (różnicy potencjałów).

Poczynając od najmniejszych paneli fotowoltaicznych instalowanych np. na ulicznych latarniach, po największe układy tysięcy paneli w elektrowniach solarnych, każda z instalacji ma określoną moc wytwarzania prądu przy pełnym nasłonecznieniu. Poziom mocy elektrowni stanowi więc sumę mocy działających w niej paneli – im więcej paneli, tym większe możliwości generowania prądu.

 

Elektrownie słoneczne – jak sytuacja wygląda w Polsce?

Można powiedzieć, że w Polsce w ostatnich latach fotowoltaika dosłownie „wystrzeliła”. Na jej intensywny rozwój miały i nadal mają wpływ trzy istotne czynniki:

  • wsparcie finansowe inwestycji w postaci dofinansowań lub atrakcyjnych warunków kredytowania,
  • stosunkowo szybko malejące ceny instalacji fotowoltaicznych i jednocześnie rosnąca ich wydajność;
  • polityka energetyczna UE, która nieuchronnie zmierza do coraz silniejszego promowania odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie kontynuacji atrakcyjnych programów dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę. 

 

Wszystko to sprawia, że inwestycja w budowę elektrowni fotowoltaicznej wygląda atrakcyjnie z punktu widzenia inwestorów – jest to po prostu coraz lepszy i bardziej opłacalny biznes.

Aby oddać skalę i tempo rozwoju tego sektora, warto przypomnieć, że jeszcze 10 lat temu w Polsce nie było ani jednej elektrowni słonecznej, a ówczesne wyceny dla budowy farm fotowoltaicznych zaczynały się od 20 mln złotych za 1 MW mocy. Pod koniec 2018 r. w Polsce działało już ponad 600 elektrowni fotowoltaicznych, których łączna moc zbliżyła się do 150 MW (największe działające w Polsce elektrownie fotowoltaiczne rocznie produkują od 2 do 4 MWh). Warto podkreślić, że w całkowitej energii wyprodukowanej ze słońca w Polsce dwukrotnie większy udział od elektrowni słonecznych mają mikroinstalacje fotowoltaiczne, kupowane przez użytkowników indywidualnych (prosumentów) i różnego rodzaju firmy produkujące prąd dla siebie. Według szacunków URE na koniec 2018 r. w Polsce łączna moc wszystkich paneli słonecznych wynosiła ok. 500 MW, z czego 30% pochodziło z farm fotowoltaicznych.

Tak szybki rozwój tego sektora możliwy był dzięki malejącym cenom instalacji. Obecnie przyjmuje się, że, nie licząc inwestycji w grunt, cena zbudowania elektrowni fotowoltaicznej o tej samej mocy (1 MW) nie musi przekroczyć 3,5 mln zł, a więc w ciągu 10 lat bariera wejścia w przedsięwzięcie obniżyła się niemal sześciokrotnie.

 

Koniecznie sprawdź: Zielona energia – eko oferta dla domu lub firmy

 

Farmy fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Eksperci podkreślają, że elektrownia fotowoltaiczna przy atrakcyjnych warunkach dofinansowania powinna zapewnić zwrot z inwestycji w ciągu 10 – 11 lat. Inwestor osiąga więc rentowność na poziomie około 9%. Okres ten jest dłuższy niż w przypadku inwestycji w instalacje fotowoltaiczne przy gospodarstwach domowych, gdzie zależnie od lokalizacji i warunków dofinansowania zwrot z inwestycji osiąga się niekiedy już po 6 latach, najczęściej jednak po 8 – 9 latach. W każdym z tych przypadków to wciąż atrakcyjniejsza alternatywa dla np. inwestycji w mieszkania na wynajem, gdzie stopy zwrotu powoli spadają – z 6 – 7% uzyskiwanych jeszcze przed kilkoma laty do 3 – 4,5% obecnie.

 

Sprawdź również:

Gaz dla domu

Gaz dla firmy

 

Farmy fotowoltaiczne na fali wznoszącej

W Polsce spodziewany jest znaczący wzrost udziału energii fotowoltaicznej w ogólnej ilości zużywanego prądu w Polsce. Choć nasz rodzimy rynek rozwija się szybko, patrząc na niektóre kraje Europy Zachodniej, wciąż mamy sporo do nadgonienia. Dla przykładu: Niemcy – kraj, w którym działa najwięcej paneli fotowoltaicznych na świecie, ze słońca produkuje 100 razy więcej energii niż Polska. Niemcom pozwala to pokryć aż 9% całego krajowego zapotrzebowania na prąd. Nasi zachodni sąsiedzi to ewenement w skali światowej. Dla Polaków optymistyczne jest to, że prawdziwy boom na fotowoltaikę dopiero nadchodzi. Według prognoz, w najbliższym roku Polska wskoczy na 4 pozycję wśród krajów UE, w których najszybciej przyłącza się do sieci nowe instalacje fotowoltaiczne.

 

Farmy fotowoltaiczne

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy