Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
10 września 2020 2020-09-10

  Elektroprosumeryzm stanowi jedno z kluczowych pojęć...

 active  active

Elektroprosumeryzm – czym jest i dlaczego warto bacznie mu się przyglądać?

 

Elektroprosumeryzm stanowi jedno z kluczowych pojęć związanych z transformacją energetyczną, którą właśnie przechodzi Polska. Drugie to energetyka rozproszona, bardzo mocno związana właśnie z prosumeryzmem. Na czym dokładnie polegają obie koncepcje? Kto jest prosumentem energii elektrycznej? Dlaczego w najbliższym czasie zdecydowanie warto przyglądać się tym zagadnieniom?

 

Kim jest prosument?

Słowo prosument powstało z połączenia dwóch, dobrze wszystkim znanych pojęć – czyli producenta i konsumenta. Odnosi się ono do podmiotu, który zajmuje się jednocześnie wytwórstwem, jak i konsumpcją tego samego dobra. W innych branżach pojęcie to bywa związane z tradycyjnym sposobem gospodarowania, jednak w kontekście wytwarzanie energii elektrycznej w grę wchodzą nowoczesne technologie.

 

Na czym polega elektroprosumeryzm?

Elektroprosumeryzm polega na jednoczesnym produkowaniu i wykorzystywaniu energii elektrycznej, która pochodzi z odnawialnych źródeł. Ścisła definicja zakłada, że producent i jednocześnie odbiorca końcowy wytwarza prąd przede wszystkim na własne potrzeby, a działalność producencka nie stanowi głównej części jego działalności gospodarczej. Innymi słowy, prosumentem energetycznym może być gospodarstwo domowe wyposażone w instalację fotowoltaiczną lub mała firma samowystarczalna energetycznie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Definicji elektroprosumeryzmu nie spełni jednak przedsiębiorstwo, które wytwarza energię elektryczną w celu jej sprzedaży, korzystając przy okazji z własnych zasobów.

 

Dlaczego energetyka rozproszona stanowi ważne zagadnienie?

Elektroprosumeryzm ma ogromne znaczenie dla transformacji energetycznej, którą właśnie przechodzi nasz kraj. Blisko 80% energii elektrycznej w Polsce pochodzi ze spalania węgla kamiennego i węgla brunatnego. Produkcja prądu w dużym stopniu przyczynia się więc do emisji dwutlenku węgla oraz smogu do atmosfery. Według prognoz, sytuacja ta ma się jednak wyraźnie zmienić w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat. Na znaczeniu zyskają elektrownie gazowe, jak również właśnie wspomniane już odnawialne źródła energii. To pierwszy powód, dla którego powinniśmy szerzej stawiać na elektroprosumeryzm.

Drugi to przyszłościowe rozwiązanie, jakim jest energia rozproszona. Chodzi o jej lokalne wytwarzanie z dostępnych na miejscu odnawialnych źródeł. To spora szansa na rozwój dla obszarów słabiej zurbanizowanych.

Obecnie w Polsce działa ponad 260 tysięcy mikroinstalacji prosumenckich. Ich liczba zwiększa się z roku na rok o kilkadziesiąt procent! Ogniwa fotowoltaiczne coraz częściej spotykamy na dachach domów jednorodzinnych, ale również małych przedsiębiorstw. Elektroprosumeryzmowi sprzyja polityka systemu opustów. Oznacza ona, że mikroproducent energii elektrycznej może oddawać nadwyżkę wytworzonego prądu do sieci, a następnie znów ją pobierać, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Czy prąd dla firm może pochodzić z odnawialnych źródeł już teraz?

Odnawialne źródła energii działające na zasadach prosumenckich to z pewnością rozwiązanie przyszłości. Z drugiej strony, dla wielu gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przejście na samowystarczalność energetyczną oznacza konieczność wykonania pokaźnej inwestycji. Ponadto warto pamiętać o tym, że ogniwa fotowoltaiczne narażone na działanie warunków atmosferycznych z czasem się zużywają i ulegają awariom, więc nie są jeszcze doskonałe, mimo dużego postępu technologicznego.

Jednak obecnie możliwe jest już zadbanie o to, by prąd w firmach pochodził  z odnawialnych źródeł. Wystarczy zainteresować się ofertą sprzedawców energii elektrycznej, którzy proponują takie swoim klientom. Odbiorca zyskuje gwarancję, że sprzedawca prądu zakupił na rynku dokładnie tyle energii elektrycznej z OZE, ile zostało pobrane z sieci. To doskonały sposób, aby przedsiębiorstwo mogło przedstawiać się jako odpowiedzialne społecznie i troszczące się o ekologię.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy