Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
16 marca 2021 2021-03-16

Uważa się, że branżę energetyczną czeka w...

 active  active

Cyfrowa rewolucja w energetyce

Uważa się, że branżę energetyczną czeka w ciągu kilku najbliższych lat cyfrowa rewolucja. Zmieniają się oczekiwania odbiorców, którzy coraz częściej stają się prosumentami, a więc wytwarzają energię elektryczną ze źródeł odnawialnych na własny rachunek. Aby pozostać konkurencyjna, polska energetyka musi śmielej pójść w stronę rozwiązań cyfrowych. Oto przykłady zastosowania nowoczesnych technologii w energetyce, które niebawem prawdopodobnie staną się powszechne.

 

Niebawem w Europie dojdzie do niespotykanej wcześniej równowagi – BEV parity. Energia wytwarzana w sposób rozproszony, czyli na poziomie gospodarstw domowych czy miikroregionów zrówna się pod względem ceny z energią wytwarzaną w sposób centralny. Oznacza to więc, że duże przedsiębiorstwa z branży energetycznej zajmujące się dystrybucją i sprzedażą energii będą zmuszone zaoferować odbiorcom coś więcej, aby utrzymać dotychczasowych klientów. W jaki sposób mogą tego dokonać?

 

Zastosowanie chmury obliczeniowej

Jednym ze sposobów może okazać się zastosowanie nowoczesnych technologii takich jak chmura obliczeniowa do zarządzania przepływami energii. Dzięki temu dostawcy energii elektrycznej będą mogli uzyskać wyższą efektywność, a co za tym idzie, zachować konkurencyjność wobec rozproszonych źródeł energii. To oczywiście zaledwie jeden z przykładów cyfrowej rewolucji, jaka czeka w najbliższym czasie branżę energetyczną.

 

Zastosowanie chmury obliczeniowej wiąże się z wdrożeniem nowego modelu biznesowego, znanego choćby ze startupów. Branża energetyczna wciąż obawia się o bezpieczeństwo danych zgromadzonych w chmurze. Z drugiej strony, technologia znacząco obniża koszty poszczególnych przedsięwzięć, ponieważ przedsiębiorstwo nie musi posiadać własnej infrastruktury obliczeniowej.

 

Nowoczesne systemy bilingowe

Na brak nowoczesnych systemów bilingowych szczególnie może narzekać polska branża energetyczna. Odbiorcy mają coraz wyższe wymagania, ponieważ poprzez inne usługi od dawna działające w pełni cyfrowo są przyzwyczajeni do pewnych standardów. Pragnęliby na bieżąco korzystać z dostępu do swoich danych, przede wszystkim konsumpcji energii. Takie możliwości otwierające się przed odbiorcami zwiększają szansę dużych przedsiębiorstw energetycznych na zachowanie konkurencyjności.

 

Modele biznesowe nie opierające się wyłącznie na marży

Branża energetyczna tradycyjnie czerpie zyski z marży dotyczącej dostaw i sprzedaży energii elektrycznej. Zakłada się, że wkrótce może się to zmienić. Niektóre zagraniczne firmy energetyczne poszukują już dodatkowych źródeł przychodu. Jedną z możliwości jest tworzenie platform sprzedaży produktów i usług niezwiązanych z energetyką. Podpisanie umowy o dostawę energii pozwala na korzystanie z takiej platformy i zakupy w bardzo konkurencyjnych cenach.

 

Gracze spoza branży

W niektórych krajach w branży energetycznej pojawili się nowi gracze, dotychczas działający poza nią. Przykładowo: filmy motoryzacyjne oferują dodatkowo zakup energii do aut elektrycznych. W energetykę coraz śmielej wkraczają także przedsiębiorstwa z branży paliwowej. Obie branże mają tę przewagę, że są lepiej przygotowane do cyfrowych wyzwań.

 

Wykrywanie potencjalnych awarii

Cyfrowe systemy analityczne dobrze sprawdzają się już w utrzymaniu infrastruktury. Okazuje się, że są w stanie zidentyfikować jej słabe i przestarzałe punkty, dzięki czemu operator systemu dystrybucyjnego może skupić się na wymianie właśnie tych urządzeń.

W branży energetycznej powinny wkrótce na szerszą skalę pojawić się także powszechnie już wykorzystywane roboty obsługujące infolinię, obszerne bazy wiedzy dla pracowników i odbiorców i rozproszone bazy danych. Bez wątpienia stoimy u progu cyfrowej energetycznej rewolucji.

 

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy