Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 17:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: WT 8:00 - 17:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 17:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
nie zapłaciłem rachunku za prąd
4 kwietnia 2018 2020-07-21

Starasz się regularnie płacić firmowe rachunki, ale...

 active  active

Co w sytuacji, gdy zapomniałeś opłacić rachunek za prąd w firmie?

Starasz się regularnie płacić firmowe rachunki, ale zapomniałeś zapłacić fakturę za energię elektryczną? To może zdarzyć się każdemu. Najważniejsze jest jednak to, by jak najszybciej uregulować powstałą zaległość. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której dystrybutor odetnie dostęp do prądu. Prowadząc działalność gospodarczą, nie możesz sobie na to pozwolić. Sprawdź, ile masz czasu na zapłacenie zaległego rachunku.

Ustawa Prawo energetyczne (ust. 6-b-1) chroni interesy sprzedawcy energii w razie niewypłacalności przedsiębiorców, których rachunki za prąd nie zostały opłacone w terminie. Radykalnym krokiem jest przerwanie dostawy prądu, ale to ostateczność. Wcześniej jednak dostawca energii elektrycznej ma obowiązek poinformować dłużnika o powstałej zaległości.

Krok 1. Dwukrotne przypomnienie o niezapłaconym rachunku za prąd

Jeżeli rachunki za prąd nie zostały opłacone, wówczas otrzymasz od sprzedawcy energii elektrycznej przypomnienie o przekroczonym terminie płatności wraz z nową datą uregulowania zaległości.

Jeśli sprzedawcą energii elektrycznej w Twoim przedsiębiorstwie jest firma Po Prostu Energia, pierwsze upomnienie otrzymasz zaraz po upływie terminu płatności. Kolejne przypomnienie dotrze do Ciebie, jeżeli w wyznaczonym terminie nie uregulujesz należności.

Krok 2. Ostateczne upomnienie i nakaz zapłaty za energię

Jeżeli zignorujesz dwa poprzednie upomnienia, wówczas sprzedawca ma prawo do wysłania ostatecznego zawiadomienia o nakazie zapłaty za energię elektryczną, wskazując jednocześnie termin zapłaty za prąd (14 dni). W upomnieniu pojawia się również informacja o konsekwencjach zignorowania oraz nieuregulowania należności wynikającej z faktury za prąd.

Krok 3. Wstrzymanie dostawy prądu

Wskutek nieuregulowania zobowiązania w ostatecznie wyznaczonym terminie, sprzedawca ma prawo wstrzymać dostawę prądu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dostawca energii przekazuje dystrybutorowi prądu (OSD) polecenie zawieszenia dostawy energii elektrycznej z powodu nieodnotowania płatności.

Chociaż z reguły do przerwania dostawy prądu dochodzi po 30 dniach po upływie pierwszego wskazanego terminu płatności, firma Po Prostu Energia występuje do dystrybutora o zaniechanie dostawy energii po upływie ok. 1,5 miesiąca od terminu zapłaty za fakturę.

Poza wstrzymaniem dostaw prądu, sprzedawca ma prawo również do wystosowania polecenia o demontażu licznika energii.

Rachunki za prąd w firmie należy opłacać w terminie

Powodów, dla których przedsiębiorca zwleka z terminowym opłaceniem faktur za prąd, może być wiele: począwszy od przypadkowego pominięcia rachunku, a skończywszy na przejściowych problemach finansowych. W żadnym z tych przypadków nie należy jednak zwlekać zbyt długo z płatnością. Generuje to wiele problemów dla przedsiębiorcy:

  • brak prądu,
  • demontaż licznika,
  • ewentualne ponowne założenie licznika,
  • dodatkowe opłaty związane z ponownym przyłączeniem do siebie oraz odsetkami za zwłokę w spłacie.

Jeżeli nie chcesz narażać swojej firmy na ogromne koszty związane z przestojami po odcięciu prądu, zawsze terminowo reguluj należności za energię elektryczną. Stanie się to o wiele łatwiejsze, jeśli każdego miesiąca będziesz otrzymywać faktury za faktyczne zużycie prądu i zgodne z harmonogramem opłat za dystrybucję. Podpisując umowę z marką Po Prostu Energia, unikniesz płacenia prognozowanych zaliczek (jak w przypadku klientów indywidualnych), dzięki czemu dokładnie zaplanujesz swój miesięczny budżet.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Komentarze są wyłączone

Wróc do listy