Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
15 grudnia 2020 2020-12-22

  Wydatki na energię elektryczną stanowią nawet...

 active  active

Audyt efektywności energetycznej – czym jest i co ma na celu?

 

Wydatki na energię elektryczną stanowią nawet 20% stałych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa. Kolejne wydatki wiążą się z ogrzewaniem i klimatyzacją. Przedsiębiorstwa mogą zrobić bardzo wiele, aby obniżyć swoje koszty za zużycie energii. Sprawdzonym rozwiązaniem jest podpisanie korzystnej umowy z nowym sprzedawcą prądu lub gazu. Jednak sposobów na oszczędność można poszukać również wewnątrz firmy. Jednym z nich jest audyt efektywności energetycznej. Na czym polega i jakie korzyści wiążą się z jego przeprowadzeniem?

 

Czym jest audyt efektywności energetycznej?

Od kilku lat do przeprowadzania audytów efektywności energetycznej zobowiązane są największe przedsiębiorstwa, czyli zatrudniające w sumie 250 osób w formie stałych etatów, a także notujące roczny obrót przekraczający 50 milionów euro. Fakt, że mniejsze firmy są zwolnione z tego obowiązku nie oznacza, że audyt efektywności energetycznej nie jest z ich punktu widzenia bardzo opłacalny.

 

Audyt efektywności energetycznej to specjalistyczne badanie, które ma na celu weryfikację efektywnego wykorzystania energii w przedsiębiorstwie. Dotyczy ono energii elektrycznej, ale także gospodarki ciepłem i klimatyzacji. Audyty efektywności energetycznej przeprowadzają certyfikowani audytorzy z firmy zewnętrznej, wyspecjalizowani w tego typu przedsięwzięciach.

 

 

Jak przebiega audyt efektywności energetycznej?

Pierwszym krokiem do przeprowadzania audytu efektywności energetycznej we współpracy z zewnętrzną firmą jest wyznaczenie koordynatorów – osób odpowiedzialnych za współpracę z audytorami. Następnie badane przedsiębiorstwo przygotowuje niezbędną dokumentację, która ułatwia przeprowadzenie audytu.

 

Wśród wymaganych dokumentów znajdują się:

  • informacje o wykorzystywanych instalacjach i urządzeniach,
  • informacje o przeznaczeniu poszczególnych budynków i stylu pracy przedsiębiorstwa,
  • faktury za media i paliwo energetyczne.

 

Kolejnym etapem audytu efektywności energetycznej jest wizja lokalna. Audytorzy odwiedzają kolejno wszystkie firmowe budynki, dokładnie przyglądając się tamtejsze infrastrukturze. Kontroli podlegają instalacje elektryczne, grzewcze, a także chłodnicze. Pomiary odbywają się przy użyciu profesjonalnego sprzętu, między innymi kamer termowizyjnych, analizatorów elektroenergetycznych, luksomierzy. Analizie może zostać poddany także skład spalin. Jeśli istnieje taka potrzeba, sporządza się dodatkową dokumentację fotograficzną. Zebrane w ten sposób informacje wraz z dokumentacją stanowią podstawę do analizy efektywności energetycznej. Finalnym etapem jest powstały w wyniku obserwacji raport.

 

Co zyskują przedsiębiorstwa, które przeprowadzą audyt efektywności energetycznej?

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa, które podlegało audytowi, korzyścią wynikającą z jego przeprowadzenia są informacje zawarte w raporcie. Przede wszystkim audytorzy skupiają się na potencjalnych możliwościach optymalizacji kosztów związanych z eksploatacją energii. Gra jest warta świeczki, ponieważ zoptymalizowanie stosowanych rozwiązań nierzadko prowadzi do oszczędności wynoszących kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent.

 

Ważnym elementem audytu jest analiza infrastruktury – audytorzy wskazują potencjalne źródła niebezpieczeństw bądź awarii. Audyt obejmuje także kwestie formalne, władze przedsiębiorstwa dowiadują się, jakich terminów kontroli muszą dopilnować, aby spełnić obowiązujące prawo i uniknąć ewentualnych kar.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy