Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne
Klient Strefa Klienta
10 lipca 2020 2020-07-21

Przeciętny odbiorca energii elektrycznej rzadko zastanawia się,...

 active  active

9 faktów o rynku energii, które musisz znać!

Przeciętny odbiorca energii elektrycznej rzadko zastanawia się, skąd dokładnie bierze się trafiający do niego prąd, co zawiera jego cena i jak wygląda struktura energetyczna w naszym kraju. Oto 9 interesujących faktów na temat rynku energii, które warto znać!

 

1. Polska energetyka opiera się na węglu

Nie jest tajemnicą, że polski rynek energetyczny opiera się przede wszystkim na spalaniu węgla. Według raportu Transformacja energetyczna w Polsce Edycja 2019, przygotowanego przez Forum Energii, w ubiegłym roku wyprodukowano w naszym kraju 164 TWh energii elektrycznej. Prąd pochodził przede wszystkim z:

 

Taka struktura energetyczna wynika przede wszystkim z bogatych i wykorzystywanych od lat krajowych zasobów węgla.

 

2. W ostatnim roku produkcja energii elektrycznej spadła

Co ciekawe, produkcja energii elektrycznej w naszym kraju spadła względem 2018 roku o 3,6%. 164 TWh to najniższy wynik od pięciu lat. Spadek produkcji dotyczył przede wszystkim spalania węgla brunatnego, a w drugiej kolejności – kamiennego. Dość wyraźne wzrosty nastąpiły natomiast w produkcji prądu ze spalania gazu i lądowych elektrowni wiatrowych.

 

3. Rośnie udział energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł 

Mimo ogólnego spadku produkcji prądu w naszym kraju, nastąpił jednocześnie wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych, która wyniosła 25 TWh, co jest najwyższą liczbą w historii. Za większość produkcji pochodzącej z OZE odpowiadają lądowe elektrownie wiatrowe (9,2% całej produkcji). Na dalszych miejscach znajdują się: spalanie biomasy (2,8%), elektrownie wodne (1,2%) i współspalanie biomasy (1,1%). Wciąż relatywnie niewielką rolę na rynku energetycznym odgrywa fotowoltaika, bo w ten sposób wyprodukowano w 2019 roku jedynie 0,4% prądu, czyli 0,7 TWh.

 

Przeczytaj również: 7 zalet korzystania z energii ze źródeł odnawialnych w przedsiębiorstwie

 

4. Zużycie energii jest w Polsce wyższe niż jej produkcja

Krajowy bilans pomiędzy produkcją energii elektrycznej a zużyciem jest od kilku lat ujemny. Mimo niewielkiego spadku zużycia prądu w 2019 roku (względem roku poprzedniego), duży spadek produkcji przyczynił się do rekordowego importu. W ubiegłym roku wyniósł on aż 10,6 TWh. Warto przy tym wspomnieć, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce może być niedoszacowane, ponieważ coraz więcej firm i gospodarstw domowych korzysta z instalacji prosumenckich, czyli przede wszystkim własnych ogniw fotowoltaicznych.

 

5. W Polsce działa pięciu głównych dostawców prądu

Na polskim rynku działa pięciu głównych dystrybutorów energii elektrycznej:

  • Energa (północna i środkowa część kraju),
  • Enea (zachodnia Polska),
  • PGE (wschodnia część kraju),
  • Tauron (południowo-zachodnia Polska),
  • Innogy (Warszawa i okolice).

Dystrybutorzy prądu działają regionalnie, co oznacza, że odbiorcy nie mają wpływu na to, czyją siecią dystrybucyjną jest dostarczany do nich prąd.

 

6. Polscy odbiorcy mają wybór w kwestii sprzedawcy prądu

Jednocześnie energia dla firm i gospodarstw domowych jest urynkowiona. Finalni odbiorcy kupują prąd nie od dystrybutorów, a od jego sprzedawców. Na tym rynku panuje wolna konkurencja, co oznacza, że ceny energii elektrycznej są zróżnicowane. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może być dobrym sposobem na obniżenie rachunków za prąd w firmie lub gospodarstwie domowym. Sama procedura nie jest skomplikowanym procesem i w przypadku takich sprzedawców jak Po Prostu Energia S.A. w likwidacji. można ją załatwić online, (podobnie jak w przypadku gazu).

 

7. Znaczną część ceny energii elektrycznej w Polsce stanowią podatki

Na cenę i rachunki za energie elektryczną w Polsce wpływa wiele czynników, do których należą jej ceny na rynku, opłaty naliczane przez dystrybutorów i przez sprzedawców. Około 40% stanowią opłaty za przesył prądu, a 60% to cena brutto, którą w dużej mierze tworzą podatki i opłaty za emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

 

8. Energia elektryczna dla firm jest droższa

Energia dla firm jest droższa niż prąd dla gospodarstw domowych. Opłaty naliczane są bowiem ze względu na inną taryfę – w przypadku gospodarstw domowych chodzi o taryfę G, a w przypadku przedsiębiorstw zazwyczaj o taryfę C (przy większych zużyciach B i A). Wyższa stawka wynika po pierwsze z wyższego zapotrzebowania na moc prezentowaną przez firmy. Po drugie, ceny prądu dla gospodarstw domowych podlegają kontroli i regulacji Urzędu Regulacji Energetyki, który je zatwierdza.

 

 9. Firmy i gospodarstwa domowe mogą w każdym momencie przejść na zasilanie z OZE

Polacy coraz większą troskę przywiązują do kwestii ekologii, w tym wykorzystania prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. Okazuje się, że odbiorca może w każdej chwili bez dodatkowych kosztów przejść na prąd z gwarancją pochodzenia OZE. Jak to możliwe? Wystarczy zdecydować się na energię elektryczną z oferty EKO oferowaną przez Po Prostu Energia S.A. w likwidacji. Odbiorca decydujący się na prąd z gwarancją pochodzenia z OZE otrzymuje indywidualny certyfikat potwierdzający wprowadzenie do sieci dystrybucyjnej określonej ilości zużytej energii, wytworzonej w instalacjach odnawialnych źródeł energii.

 

 

W ciągu najbliższych lat i dekad rynek energetyczny w Polsce będzie się zmieniał przechodząc na strukturę niskoemisyjną. Kosztem spalania węgla wzrośnie udział gazu ziemnego oraz odnawialnych źródeł energii.

 

 

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy