Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela 8:00 - 14:00
Kup teraz
Po Prostu Energia Kup teraz
Telefon
Infolinia: CZW 8:00 - 16:00
Godziny pracy infolinii
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 16:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota Nieczynne
Niedziela 8:00 - 14:00
Klient Strefa Klienta
24 czerwca 2020 2020-07-21

Polska znajduje się w fazie transformacji energetycznej....

 active  active

7 zalet korzystania z energii ze źródeł odnawialnych w przedsiębiorstwie

Polska znajduje się w fazie transformacji energetycznej. Do 2050 roku drastycznej zmianie ma ulec struktura źródeł energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju. Spalanie węgla kamiennego i brunatnego będą coraz śmielej zastępować odnawialne źródła energii (w tym fotowoltaika, biomasa, energia z wiatru i wody). Na popularności zyskuje także wykorzystanie gazu ziemnego, którego spalanie jest znacznie mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego.

 

Chociaż wciąż znajdujemy się daleko od zasilania całej gospodarki odnawialnymi źródłami energii – do tego momentu upłyną dziesiątki lat – przedsiębiorstwa mogą już dziś dużo zyskać decydując się na zaspokajanie zapotrzebowania energetycznego w oparciu o odnawialne źródła. Sprzedawcy prądu zazwyczaj posiadają w swojej ofercie taryfę eko, która stanowi gwarancję dostaw prądu pochodzącego z przyjaznych dla środowiska źródeł.

 

1. Pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa

Za odnawialnymi źródłami energii przemawiają szlachetne idee. Coraz większą uwagę w dyskursie publicznym, w gospodarce i w polityce kieruje się w stronę nadmiernej emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza, za które odpowiada przede wszystkim spalanie węgla i innych tradycyjnych paliw. Korzystanie ze źródeł odnawialnych jest więc strategią pozytywnie postrzeganą. Współczesne przedsiębiorstwa muszą dbać nie tylko o wysoką jakość towarów i usług, ale także o społeczną odpowiedzialność biznesu. W tym kontekście odnawialne źródła energii stanowią strzał w dziesiątkę. Rośnie liczba osób, którym troska o środowisko nie jest obca, a przecież są oni konsumentami. Coraz częściej podejmując decyzje zakupowe będą brać pod uwagę fakt, czy firma jest naprawdę eko.

Dla wielu firm własne odnawialne źródła energii to wciąż melodia przyszłości. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwo nie może niemal z dnia na dzień, bez większego wysiłku, zacząć pozyskiwać prąd z OZE. Jak to możliwe? Chodzi o oferty EKO, proponowane przez niektórych sprzedawców energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na eko ofertę, otrzymuje gwarancję, że w praktyce sprzedany jej prąd pochodził z odnawialnych źródeł. Dowód stanowi indywidualny certyfikat, który potwierdza, że dokładna ilość energii zużyta przez przedsiębiorstwo została kupiona przez dystrybutora od producenta korzystającego z OZE. Sam certyfikat z pewnością zainteresuje konsumentów – potencjalnych klientów przedsiębiorstwa, którym troska o środowisko nie jest obca. Zakup prąd z gwarancja pochodzenia OZE to także wymierne korzyści biznesowe np.: wizerunek firmy dbającej o środowisko, czy lepsza dostępność wszelkiego rodzaju dotacji unijnych.

 

2. Niższe rachunki za prąd i stałe koszty zasilania

Przemyślana inwestycja w odnawialne źródła energii stanowi spory koszt, ale jednocześnie gwarantuje szybki zwrot. Prąd czerpany z siły wiatru lub promieni słonecznych jest praktycznie darmowy. Poza wdrożeniem nowego rozwiązania, ewentualne koszty ograniczają się do przeglądów i utrzymania infrastruktury.
Inwestycja w odnawialne źródła energii oznacza również pewną niezależność od uwarunkowań zewnętrznych, jeśli chodzi o ceny prądu. Przedsiębiorstwo korzystające na przykład z fotowoltaiki może znacznie łatwiej przewidzieć swoje koszty. Ceny energii elektrycznej na rynku ulegają w ostatnich latach drastycznym wahaniom, a nacisk na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów każe przypuszczać, że będą stale rosnąć. Sposobem na ograniczenie ryzyka jest oczywiście korzystna umowa ze sprzedawcą energii. Drugi sposób to właśnie źródła odnawialne. Koszt pozyskiwanej w ten sposób energii elektrycznej jest stały.

Koniecznie sprawdź: Zielona energia – eko oferta dla domu lub firmy

 

3. Możliwość pozyskania atrakcyjnych źródeł finansowania

Wspomniana już transformacja energetyczna polski oraz nacisk na ekologię, który dominuje w dyskursie publicznym w Europie, stworzyły doskonały klimat do inwestowania w odnawialne źródła energii. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na taki krok mają otwartą drogę do pozyskania atrakcyjnych źródeł finansowania – nie tylko w formie nisko oprocentowanych pożyczek, ale także bezzwrotnych dofinansowań. Do dyspozycji pozostają fundusze publiczne, w tym środki europejskie. Innymi słowy, koniunktura na transformację energetyczną przedsiębiorstwa jest wręcz doskonała i żal nie skorzystać z takiej okazji!

 

 

4. Możliwość sprzedaży nadwyżki energii

Duże przedsiębiorstwa, cechujące się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, muszą zapewnić sobie bardzo pokaźną infrastrukturę do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, aby w pełni zaspokoić swoje potrzeby. Z drugiej strony, źródła odnawialne mają jedną ogromną przewagę nad pozyskiwanie prądu w tradycyjny sposób. W razie potrzeby firma ma szansę sprzedać wyprodukowaną nadwyżkę innym podmiotom. Obecnie takie transakcje odbywają się raczej na poziomie państw, ale rynek będzie się zmieniał, a odnawialne źródła energii stawać się coraz bardziej popularne. Dlatego taki model to kolejny argument za źródłami odnawialnymi.

 

5. Niezależność i samowystarczalność

Przedsiębiorstwo, które zaopatrzy się w skuteczną infrastrukturę do pozyskiwania prądu ze źródeł odnawialnych zyskuje samowystarczalność. Potencjalnie może to oznaczać ogromną przewagę nad konkurencją, która będzie w tym samym momencie uzależniona od cen tradycyjnego prądu. W dłuższej perspektywie, energia z wiatru, słońca czy wody może pozwolić przedsiębiorstwu zyskać dominującą pozycję na rynku.

Niektóre z zalet energii odnawialnej można dostrzec natychmiast po wdrożeniu jej w przedsiębiorstwie, takie jak zakup energii od sprzedawców oferujących prąd z gwarancją OZE. Inne oznaczają prawdopodobne korzyści w dłuższej perspektywie. Nie ulega jednak wątpliwości że odnawialne źródła energii stanowią przyszłość gospodarki.

Podziel się: Facebook share LinkedIn share

Komentarze

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróc do listy